RSS
piątek, 25 grudnia 2009
Filmik na dziś: Mały prezenencik dla fanów Doom

Wszyscy pewnie grają teraz w nowe gry, które dostali od Mikołaja i już pewnie nie pamiętają o tych starych kultowych tytułach.
Dlatego dla wszystkich miłośników gry Doom, mam taki oto miły prezencik.
Jest to nagrania z 1993 roku z siedziby ID Software gdy był tworzony Doom. Na nagraniu oprócz śmiesznych fryzur pracowników ID Software można zobaczyć w jakich warunkach ta gra była tworzona. Miłego oglądania

 

A Visit to id Software from john romero on Vimeo.

 

 

środa, 23 grudnia 2009
Wesołych świąt
Tysiąca choinek w lesie,
prezentów ile Mikołaj uniesie,
bałwana ze śniegu,
mniej życia w biegu,
oraz tyle radości
ile karp ma ości.
Śniegu po pachy,
tłustej kiełbach,
do nieba choinki
oraz wędzonej szynki.

Życzy wam autor tego bloga.
* ,
_/^\_
< >
* /.-.\ *
* `/&\` *
,@.*;@,
/_o.I %_\ *
* (`'--:o(_@;
/`;--.,__ `') *
;@`o % O,*`'`&\
* (`'--)_@ ;o %'()\ *
/`;--._`''--._O'@;
/&*,()~o`;-.,_ `""`)
* /`,@ ;+& () o*`;-';\
(`""--.,_0 +% @' &()\
/-.,_ ``''--....-'`) *
* /@%;o`:;'--,.__ __.'\
;*,&(); @ % &^;~`"`o;@(); *
/(); o^~; & ().o@*&`;&%O\
jgs `"="==""==,,,.,="=="==="`
__.----.(\-''#####---...___...-----._
'` \)_`"""""`
.--' ')
o( )_-\
`"""` `16:40, branza_gier
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 21 grudnia 2009
GamesWorld na Facebooku

Po wielu bojach wreszcie się udało! Mój blog nie może wciąż uciekać przed panującą modą,  dlatego też zawitał on na Facebooku. Jeśli komuś  podoba się mój może dołączyć do jego innych fanów i tę dobrą nowine rozsyłać wśród znajomych. GamesWorld na Facebooku

20:23, branza_gier
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 grudnia 2009
Jak tworzony jest Football Manager. Cześć pierwsza

Od kilku lat o tej porze roku zagrywam się najlepszą grę piłkarską, czyli w Football Manager. Ostatnio odbyła się premiera najnowszej odsłony tej gry. Z tej okazji postanowiłem przeprowadzić wywiad z osobą, która odpowiada za statystyki piłkarzy Legii Warszawa w tej grze, tj. reasercherem. Dzięki jego pracy mamy wrażenie, że piłkarze tego klubu zachowują się w grze w prawie tak samo jak w rzeczywistości. Takich osób jak on są setki i wszyscy Oni stoją na czubku piramidy sukcesu tej gry. Football Managera nie kochamy za grafikę, piękne obiekty 3d czy też za oprawę muzyczną, tylko za to, że piłkarze zachowują się w tak realny sposób. Czemu rozmawiam z reasercherem Legii Warszawa? Odpowiedź jest bardzo prosta: sam jestem kibicem tego klubu. Mój rozmówca to student Politechniki Gdańskiej o pseudonimie MarioWolf, który opowie o swojej pracy przy grze Football Manager.  
Zapraszam do lektury.

Jak to się stało, że pracujesz przy zbieraniu statystyk graczy do Football Managera? Sam się zgłosiłeś czy ktoś cię znalazł?

-Sam się zgłosiłem w zeszłym roku, tuż po premierze FM 2009.

Ale czemu chciałeś pracować przy tej grze? Rozumiem, że jesteś jej miłośnikiem od samego początku?

-Powodem tego było oczywiście tragiczne opracowanie Legii w grze, zresztą po raz kolejny.

-W Football Managera (dawniej w Championship Managera) gram od edycji 00/01, więc można powiedzieć, że jestem miłośnikiem tej serii.

Tragiczne? Zawsze chwaliłem sobie tą grę za fakt, że zawodnicy w dużym stopniu odpowiadają tym w rzeczywistości. Co więc było takiego tragicznego w poprzednich edycjach Football Managera?

-A tak poza tym, to nie powiedziałbym, że chciałem pracować przy opracowywaniu Legii :)
Podam jako przykład Football Managera 2009

Proszę..

-Maciek Rybus został stworzony przez mojego poprzednika jako prawy pomocnik, zresztą prawonożny. W rzeczywistości to lewoskrzydłowy i oczywiście zawodnik lewonożny. 
Oprócz tego Legia nie miała kompletnie opracowanej drużyny Młodej Ekstraklasy i najlepszych juniorów z Akademii Piłkarskiej. Obecnie w najnowszej odsłonie gry są wszyscy zawodnicy Młodej Ekstraklasy oraz wielu z roczników 91,92,93. W czym duża zasługa Radika, który bardzo mi pomógł w opracowaniu profili najmłodszych Legionistów.
-Z mniej widocznych szczególików dla zwykłych graczy pouzupełniałem dane tj: historie piłkarzy, miejsca urodzenia, osiągnięcia, dokładne pozycje na boisku, preferencje itp.
To we wcześniejszych wersjach kulało - z zazdrością przeglądałem na składy m.in. Odry Wodzisław czy Lecha Poznań, które od dłuższego czasu są świetnie opracowane przez swoich researcherów.

Edytor FM


Ja zauważyłem jedną poważną zmianę, czyli przedłużanie kontraktów zawodników. Kiedyś, gdy w Legii powstawała  jakaś gwiazda, która błyszczała w Pucharach Europejskich, praktycznie niemożliwe było przedłużenie kontraktu. Teraz to się udaje. Rozumiem, że to twoja zasługa?

-Po części. W Football Managerze 2010 zmienił się nieco system transferowy, ale w głównej mierze to, czy dany zawodnik chce przedłużyć kontrakt, zależy od jego reputacji - i tu trzeba było poświęcić sporo czasu, by odpowiednio dobrać współczynniki dla każdego piłkarza. Bardzo istotne jest też ustawienie lojalności zawodnikom, którzy od dłuższego czasu grają w Legii. Dla przykładu Dickson Choto ma tutaj jeden z najwyższych parametrów, ponieważ, mimo kilku ofert z lepszych klubów, nadal gra w Legii. Przy obecnych ustawieniach w grze nie ma problemów z przedłużeniem kontraktu z którymkolwiek graczem Legii,  zależy to tylko od wysokości pensji.

W najnowszej wersji gry bardzo zaskoczyło mnie, że Jan Mucha bez problemu przedłużył kontrakt. Czy, kiedy ustawiałeś lojalność tego zawodnika do Legii, brałeś pod uwagę jego wypowiedzi prasowe, w których mówił, że bardzo dobrze czuje się w Warszawie i na siłę nie chce się nigdzie indziej przeprowadzać?

-Oczywiście. Od dłuższego czasu zbieram wszystkie artykuły, wywiady, itp.  które później mogą się przydać w opracowaniu Legii. Janek Mucha cały czas twierdzi, że bardzo dobrze się czuje w Warszawie i jeżeli miałby stąd odejść to tylko do znacznie lepszego klubu. Zresztą osobiście życzę mu tego transferu, bo swoją postawą na to zasłużył. A Legia na tym nie straci, bo ma Krzysztofa Dowhania (trener bramkarzy klubu Legia Warszawa) :)

Powiedziałeś, że zbierasz wszystkie artykuły na temat Legii. Ale nie jest to jedyny sposób pozyskiwania wiedzy na temat zawodników. Ile czasu musisz poświecić i co na to się składa, żeby dopracować każdego zawodnika i cały zespół do perfekcji? Rozumiem, że chodzisz na wszystkie mecze, ale czy obserwujesz także piłkarzy na treningach i obozach ?

-Niestety nie jestem z Warszawy. Obecnie studiuję w Gdańsku. Mecze Legii oglądam w TV, nagrywam je i później oglądam na spokojnie, wyłapując wszystkie zachowania poszczególnych zawodników, te dobre, i te złe. Mnóstwo materiałów o Legii można także znaleźć na stronach internetowych tj: 90minut.pl, legia.com, legia.com.pl, legia.net, legialive.pl, transfermarkt.de, są one dobrym źródłem informacji. Natomiast w zbieraniu danych bezpośrednio z klubu pomagają mi inne osoby - Grzelu (z redakcji legia.com) i wspomniany Radik, który regularnie bywa na meczach Młodej Ekstraklasy i juniorów. Moim zadaniem jest zebranie tego wszystkiego i odpowiednie ustawienie w edytorze.

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, twoja praca odbywa się przez cały sezon?

-Dane zbieram przez cały czas, przecież niczego nie można pominąć. Natomiast pliki do edytora dostaję 3-4 razy w roku od głównego researchera, którym jest w Polsce Krzysiek Ściborek

Pracę jako reasercher Legii traktujez w kategorii pełnego etatu, pół etatu czy też bardziej jako hobby, patrząc pod kątem ilości czasu, który musisz poświecić na dopracowanie piłkarzy?

-Hobby
-
Praca to za dużo powiedziane, pliki dostajemy raz na jakiś czas i wtedy trzeba kilkanaście godzin nad nimi posiedzieć

Ale oglądanie wszystkich meczy, czytanie artykułów na temat Legii to także fragment pracy, którą wykonujesz, by gra była jeszcze lepsza, mam rację?

-Jako kibic zawsze czytałem wszystkie informacje dotyczące Legii i oglądałem praktycznie każdy mecz. Więc tutaj nic się nie zmieniło. Jedynie zwracam większą uwagę na newsy dotyczące Młodej Legii, Akademii Piłkarskiej, itp.

Musze Ci zadać jedno ważne pytanie. Football Manager to taka gra, która nie oczarowuje ani grafiką ani muzyką, ale bardzo dobrymi statystykami zawodników. Czy dostajesz jakieś wsparcie softwarowe ze strony Sport Interactive? Czy za swoją prace otrzymujesz jakieś wynagrodzenie, czy tylko masz z niej satysfakcję ?

 

Taktyka Football Manager


-W tym roku dostałem pełną wersję gry Football Manager 2010, zresztą jak inni researcherzy.

Rozumiem..

-Ale to absolutnie nie jest powód dla którego opracowuję Legię ;P

A jaki jest główny?

-Realizm. Ja jestem przede wszystkim graczem, który chciałby w wolnej chwili postawić się na miejscu Jana Urbana i poprowadzić drużynę Legii do sukcesów ;)Wcześniej natrafiałem na różnego typu przeszkody prowadząc Legię, jak zapewne pamiętasz Roger był lewym obrońcą w wersjach 07 i 08. Takich błędów było całe mnóstwo, chociaż najwięcej graczy miało pretensje o zbyt wysokie atrybuty legionistów w porównaniu z zawodnikami innych drużyn, przez co zbyt łatwo można było osiągnąć jakiś wymierny sukces. A to kłóciło się z rzeczywistością.

Dobrze, że poruszyłeś kwestie rzeczywistości. Przyznaje Ci rację, że rzeczywiście w najnowszym Football Managerze wiele rzeczy się poprawiło. Jedna rzecz jednak nie daje mi spokoju, a mianowicie konflikt kibiców Legii z zarządem. W rzeczywistości niewielu kibiców przychodzi na mecze Legii, w Football Managerze zapełniają się trybuny. Z czego to wynika? Nie chciałeś psuć wizerunku Legii czy nie było takiej możliwości w tej grze?

-Głównym czynnikiem była przebudowa stadionu. Zasady są takie, że mamy zostawiać taką frekwencję jaka była przed rozpoczęciem budowy. A obecnie trudno ocenić jak będzie wyglądała frekwencja na nowym stadionie - i tutaj trzeba było trochę pobawić się w przewidywanie przyszłości, bo grając w Football Managera 2010 mogłoby dojść do sytuacji,  że w 2012 roku na nowy stadion przychodziłoby ok.3-4 tys. ludzi. Taka sytuacja powodowałaby duże straty finansowe. Dlatego obecnie zostawiłem dane z zeszłego roku, zanim zaczęła się przebudowa stadionu.
Zresztą w Football Managerze 2010, jeżeli chodzi o średnią frekwencję Legia jest w dolnej części "tabeli", co jest zgodne z prawdą.

Mam jeszcze pytanie dotyczące rzeczywistości. Nie ma się co oszukiwać: poziom naszej piłki jest mizerny. Tyczy się to klubów a także reprezentacji. Jednym słowem mamy kiepskich piłkarzy. Football Manager to gra światowa i nikt z jej twórców raczej nie będzie się przejmował polską piłką. Czy są takie rzeczy w statystykach piłkarzy, które sprawiają Ci trudności z powodu słabego poziomu polskich piłkarzy?

-Ważną kwestią jest to, że mamy narzucone "widełki" CA dla graczy:
Dla Ekstraklasa
Kandydaci na mistrza
Gwiazdy 125-140
Zawodnicy podstawowi 110-125
Zawodnicy rezerwowi 95-110
Rezerwy 0-95
Górna połówka tabeli
Gwiazdy 115-130
Zawodnicy podstawowi 100-115
Zawodnicy rezerwowi 90-100
Rezerwy 0-85
Dolna połówka tabeli
Gwiazdy 105-120
Zawodnicy podstawowi 90-105
Zawodnicy rezerwowi 80-90
Rezerwy 0-80
Kandydaci do spadku
Gwiazdy 95-110
Zawodnicy podstawowi 85-95
Zawodnicy rezerwowi 75-85
Rezerwy 0-75
Pozwala to zachować proporcje pomiędzy różnymi klubami. Ogólnie panuje także zasada, że atrybut techniczny powyżej 13-14 w naszej lidze ma być rzadkością.

Wg mnie najbardziej u naszych piłkarzy kuleje gra słabszą nogą, w lidze mamy tylko pojedynczych zawodników potrafiących grać lewą i prawą nogą.

Football Manager


Wierzysz w te opowieści, że podobno większość trenerów ekstraklasy gra po kryjomu w Football Managera, bo to taka dobra gra i wiele rzeczy w niej można sprawdzić? Czy ta plotka wynika, z tego, że wszystkie statystyki są tak dobrze wyważone?

-Podobno Ulatowski (trener GKS Bełchatów)  kiedyś grał w Football Managera :D

Kiedy Twoi koledzy obserwują zawodników Legii na treningach to czy zawodnicy wiedzą, że są obserwowani przez ludzi, którzy potem odpowiadają za to, jak będą się prezentować w grze?  I czy zdarzyło się kiedykolwiek albo czy słyszałeś, żeby jakiś piłkarz skarżył się, że w Football Managerze został "źle zrobiony"?

-Rzeczywiście baza danych w Football Managerze jest bardzo dobrze dopracowana, jeżeli chodzi o ligę polską, to na forum dla researcherów ciągle toczy się dyskusja, która ma na celu lepsze odwzorowanie rzeczywistości.

-Zawodnicy Legii grają głównie w PESa i w FIFA 2010 :)

-Jak dotąd nikt publicznie "pretensji" nie rościł :D

-Jedynie od Marko Lukaca dostałem maila, który dziękował za opracowanie go w Football Managerze

To bardzo miły gest.

-Rzeczywiście :) Zawsze można podszkolić język słowacki :D

Koniec części pierwszej.

Zapraszam do części drugiej.

Jak tworzony jest Football Manager. Cześć druga

Część pierwsza

Znowu się posłużę przykładem bramkarza Legii Janka Muchy. Według ekspertów ten zawodnik już bardziej nie rozwinie się w tym klubie. Jak wygląda to w Football Managerze ? Po czym poznajesz, że jakiś zawodnik po prostu lepszy już nie będzie? Jak to jest skorelowane z systemem treningów w tej grze ?

-Ocena potencjału graczy to chyba najbardziej kontrowersyjna kwestia przy opracowywaniu Football Managera. PA (Potential Ability) zawodników może być stałe, lub losowe w w kilku przedziałach. Dla przykładu najlepsi młodzieżowcy Legii mają wartość "-7", a pozostali "-6".
W drużynie Legii wyraźnie widać obecnie kilku graczy, którzy od dłuższego czasu grają na tym samym poziomie i nie robią wyraźnych postępów w swojej grze (np. Miro Radović, Dixi Choto, Piotrek Giza itp). Wtedy wartość PA mają nieznacznie większą od CA, co w grze nie pozwoli na ich nierealistyczny rozwój umiejętności. Natomiast wśród zawodników, którzy mogą w znacznym stopniu poprawić swoje umiejętności widzę w pierwszej kolejności Kubę Rzeźniczaka, Maćka Rybusa, wspomnianego przez Ciebie Janka Muchę i młodych - Ariela Borysiuka, Michała Żyro, Artura Jędrzejczyka i Piotra Wasikowskiego. Oni od dłuższego czasu robią mniejsze (czyt. Borysiuk) lub większe (czyt. Rzeźniczak) postępy, które są zauważalne nawet przez postronnych widzów.

Mógłbyś wytłumaczyć czytelnikom jedną rzecz: dlaczego i z czego wynika to, że młodzi zawodnicy Legii są tak wysoko wyceniani? Ich wartości pieniężne idą w grube miliony a parametry i ich umiejętności w Football Managrze już tak dobre nie są. Młody Kosecki jest bardzo drogim napastnikiem a bramek w tej grze strzelać nie potrafi.

-To dotyczy wszystkich młodych zawodników w grze, twórcy gry doszli bowiem do wniosku, że trzeba zawyżyć cenę za utalentowanych juniorów, by nie można było ich kupić na początku za grosze.

Przyznasz, że trochę to dziwne i dodatkowo nie przekłada się na polską rzeczywistość. Nikt za młodego piłkarza Legii takiego jak np. Jedrzejczak nie dałby więcej niż za doświadczonego Radovica..

-Za "Rado" obecnie to chyba nikt by za wiele nie dał...

-Pozytywem jest to, że ceny zmieniają się w trakcie gry, jeżeli dany zawodnik prezentuje się słabo, to cena idzie w dół.

Football Manager


Gra wychodzi co roku i moim zdaniem coraz trudniej o jakąś innowację.  Podobny problem mają twórcy Fify oraz PES. Ostatnio w FM rozwinęła się bardzo psychologia oraz interakcja z piłkarzami. Czego ci brakuje najbardziej w statystykach Football Managera? Co powinno się jeszcze pojawić w tej grze żeby była jeszcze bardziej realna? A może są takie rzeczy, których brakuje, ale wprowadzić się ich nie da?
Może będzie to wskazówką, co powinno się pojawić w wersji  2011, oprócz nowego interfejsu graficznego..

-hmm..
-Przydałoby się rozwinąć opcję z klubami zaprzyjaźnionymi.

Jeśli tylko tyle, to gramy wręcz w idealną grę, prawda?

Nie uważam, żeby konieczne byłoby wprowadzanie nowych opcji. Lepiej niech twórcy gry z Sport InteractiveI Games dopracują to, co już jest.

A co powinni dopracować?

-Przykładowo irytuje mnie fakt wyrzucania z klubów prawdziwych ikon, legend zespołów. Taki Zanetti z Interu jest po sezonie wystawiany na listę transferową. Brakuje tzw. szacunku dla ludzi zasłużonych w klubie.

Racja. Np. względem Marcina Mięciela, który zapowiadał, że chce skończyć karierę piłkarską w Legii i zostać trenerem, aż się prosi możliwość zatrudnienia go w klubie z automatu.

Dokładnie. Doświadczeni zawodnicy powinni także ingerować w sprawy zespołu, nakręcać atmosferę w przerwie meczu w przypadku niekorzystnego wyniku. Powinno liczyć się ich doświadczenie.

Moim zdaniem jedna rzecz w Football Managerze bardzo źle odzwierciedla polską rzeczywistość. Chodzi mi mianowicie o finanse klubowe. Rzeczywistość jest taka, że polskie kluby rzadko zapewniają sobie awans do europejskich pucharów a w szczególności do Ligi Mistrzów. W grze jest to do zrealizowania pod warunkiem, że ktoś umie grać. Nie ważne ile pieniędzy się zarobi, jak duże miliony dostanie się za wygrane mecze w ramach europejskich rozgrywek, to zawsze gdy włącza się opcję "prośbę do zarządu" o zwiększenie wydatków transferowych w trakcie sezonu, w szczególności po udanej wiośnie, to w przerwie zimowej nie ma szans, żeby zarząd się zgodził. W rzeczywistości, gdyby Legia awansowała do Ligi Mistrzów, to w przerwie zimowej znalazły by się dodatkowe finanse na transfery. Wielu prezesów polskich klubów mówi, że pieniądze z europejskich pucharów zostaną przeznaczone na wzmocnienia składu. Czemu tak nie ma w Football Managerze? Z czego to wynika?

-To już raczej kwestia silnika gry, ja jako researcher opracowuję tylko prezesa klubu i ustawiam mu zasoby finansowe.

Football Manager


Szkoda, bo takie rozwiązanie na dzień dzisiejszy kompletnie nie odpowiada polskiej rzeczywistości.

Ale prawda jest taka, że u nas to prezesi tylko obiecują. Gdzie jest ten zapowiadany od kilku lat hit transferowy w Legii? W końcu jemy łyżeczką ;P

To samo tyczy się zamieszek na trybunach. Polscy kibice w Football Managerze są bardzo kulturalni i grzeczni. To też wynika z silnika gry?

Z tego co pamiętam, to Football Managerze w ogóle nie porusza tej kwestii...

Tak z ręką na sercu: o ile główny reasercher na Polskę obcina statystyki twojego autorstwa, bo za bardzo odbiegają od rzeczywistości? Wiem, że to dość częste, że kibice a zarazem reasercherzy chcą trochę w lepszym świetle niż w rzeczywistości przedstawić swoich ulubieńców.

-Moje atrybuty przechodzą bez zastrzeżeń, bo nie mam zwyczaju zawyżania profili graczy :D

Mam do Ciebie takie pytanie a zarazem prośbę. Czy mógłbyś stworzyć i udostępnić taktykę do Football Managera, która najbardziej odpowiada tej, którą stosuje trener Jan Urban w meczach ligowych?

Jasne. Nie ma problemu.

Z godniej z obietnicą, tutaj możecie ściągnąc taktykę jaką stosuje Jan Urban gdy prowadzi Legie Warszawe.

Mam nadzieje, że wywiad się podobał. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania, albo chciałby się czegoś jeszcze dowiedzieć na temat Football Managera niech pytania zostawia w komentarzach.

Ps. Chciałbym w tym miejscu podziekować "geniuszom" informatyki, którzy pracują przy blox.pl Pomysł, że notka może mieć nie więcej niż 16KB jest godny podziwu. Czy pisząc listy do przełożonych w sprawie podwyżki też jesteście ograniczeni do 16kB? Chyba nie...

PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja