Blog > Komentarze do wpisu
PSN+ Czy warto się w to bawić?
Pierwszą różnicą między X-Boxem 360 a Playstation 3 jest fakt, że w tym pierwszym trzeba opłacać roczny abonament, a przy drugiej konsoli przez długi czas nie było trzeba wydawać dodatkowej kasy korzystając z konta sieciowego. Do dzisiaj nadal nie trzeba, ale firma Sony zaproponowała użytkownikom dodatkowe funkcje dostępne za opłatą. Wszystko zostało ukryte pod nazwą Playstation Plus. Czy warto wydawać na to pieniądze i czy jest to tak fajne, jak zapewnia to Sony - dowiecie się z tego artykułu.

Playstation Network Plus

Poprzez szerzące się  w Internecie plotki pierwsze doniesienia o PSN+ były dość niepokojące. Wielu myślało, że użytkowników PS3 spotka taki sam los jak X-Boxa i teraz, żeby korzystać z dobrodziejstw tej konsoli, które wcześniej mieliśmy za darmo, będzie trzeba teraz płacić.
Jednak Sony szybko ukróciło te plotki i wydało komunikat mówiący, że działanie PSN+ ma być na zasadzie rozszerzenia oferty. Czyli to, co wcześnie było za darmo nadal będzie. Co więc dostajemy wraz z PSN+
-dostęp do darmowych gier
-dostęp do darmowej dodatkowej zawartości w postaci avatarków, strojów do gier i inne bonusy
-promocje i to znaczne na wybrane gry w sklepie Playstation Store
-dostęp do dem wcześniej niż inni

Wszystko to w cenie od 59 złotych [abonament 3-miesięczny] do 195 złotych [abonament roczny] Zachęcony tymi wszystkimi wykupiłem, jak na początku mi się wydawało, abonament na 3 miesiące.

Playstation


-Co do gier
Pierwsza była naprawdę fajna i nazywała się Zen Pinball. Czyli pinball na konsole [wywiad z twórcami tej gry możecie przeczytać tutaj]. Pomyślałem sobie, że jeśli mają być takie gry, to jestem całkowicie za. Co lepsze - ci, którzy wykupili roczny abonament dostawali grę Little Big Planet i to na zawsze. Bo trzeba tutaj zaznaczyć, że wraz z wygaśnięciem trzymiesięcznego abonamentu gry, które dostaliśmy, tracą swoją ważność i trzeba kupić je ponownie [bez żadnych zniżek] w sklepie Sony. Jednak o ile pierwsza gra była bardzo zacna, to o kolejnych już tego nie można powiedzieć. W większości były to gry, którymi bym się na co dzień nie zainteresował. Jakieś proste strzelanki sieciowe [Lead and gold] czy też jakieś marne przeróbki arkanoida [Shatter], które jakoś mnie nie urzekły. Oczywiście raz na pięć miesięcy [o tym później] zdarzają się takie perełki, jak Cuboid [bardzo polecam], ale jak na prawie pół roku to dość kiepski rezultat. Do tego dochodzą gry z serii minis oraz gry z cyklu PSOne. Te dwie ostatnie kategorie w ogóle mnie nie kręcą i szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, żeby dodać do gier z serii PsOne jakiś trophies. O minis nie będę nawet wspominał, bo to gry dla maluchów, chociaż i one by mogły tym pogardzić.
Podsumowując na 5 gier tylko dwie zrobiły na mnie wrażenie. Warto sobie zadać pytanie czy nie lepiej do sumy 59 zł dodać trochę grosza i samemu wybrać jakieś tytuły, niż czekając na to, co nam Sony zaproponuje. Pamiętać trzeba, że jeśli nawet nam się te gry spodobają, to
po 3 miesiącach i tak będziemy musieli je kupić raz jeszcze, jeśli oczywiście będziemy chcieli w nie grać dalej.
Co do promocji
Niektóre obniżki są naprawdę imponujące i na pierwszy rzut oka widać pewne oszczędności, ale trzeba pamiętać, że to dotyczy dość starych gier. Gdy jakieś dwa lata albo rok temu zapomniało się kupić jakieś gry to teraz można ją kupić w ramach PSN+ z dużą obniżką. Jednak gdy przyjrzymy się sprawie z bliska, to sytuacja już tak różowo nie wygląda. Niektóre gry można na Allegro kupić w podobnej cenie - tyle tylko, że używane. Jak się kiedyś nie kupiło Prince of Persia, to czy teraz aż tak starą grę warto kupować? A kupując na Allegro zawsze możemy ją odsprzedać lub się z kolegą wymienić. Kupując na PS+ będzie z tym ciężko.

promocje


Co do dem
To chyba jedyna cecha tego konta, która nie rozczarowuje. Dema są o wiele wcześniej. Jeśli ktoś lubi grać w dema i takie rzeczy to oczywiście pod tym względem PS+ warto kupić. Tylko, że ja dem nie ściągam.
Co do innych bonusów
Jeśli ktoś lubi co chwila zmieniać avatarka lub "tematy", to też nie pożałuje, że kupił PS+ Będzie mógł co chwila sobie zmieniać na coś innego. Ja mam jeden "temat" ustawiony z Amigą i mi wystarczy.
Uwaga!!
Na początku napisałem, że wykupiłem abonament na 3 miesiące, a z tego artykułu można wyczytać, że to konto mam dłużej niż ten okres. Niestety. Sony przy użyciu Playstation 3 pobrało z mojej karty kredytowej kasę i automatycznie przydłużyło usługę na kolejne trzy miesiące, nawet nie pytając się mnie o zdanie. Może niektórzy nie wiedzą, że kupując tę usługę pierwszy raz Sony postanawia zadbać o nasz komfort i ustawia opcję automatycznego przydłużenia umowy. Może i to wygodne, ale dobrze by było, gdyby się pojawił komunikat w stylu "czy jesteś pewien?" Oczywiście funkcję można wyłączyć korzystając z takiej oto ścieżki dostępu:
Playstation Network==> Zarządzanie kontami==>Transaction Managment==>Services List==>Playstation Plus==>PlaystationPlus90=day Membership(Subscription) Trzeba wybrać Automatic Renewal
Pewność, że dobrze zrobiliśmy będziemy mieć wtedy, gdy pojawi się taki oto komunikat w tym samym oknie: Status In Use (No Automatic Renewal) Bardziej tego nie dało się ukryć ? Chyba nie. Może dla zachodniej cywilizacji, automatyczne przedłużanie jakieś usługi jest normą, ale u
nas chyba nie trafiło to do świadomości społecznej.
A warto też pamiętać o tym!!
Wykupując dzisiaj roczny abonament nie sposób jest się dowiedzieć, jakie gry trafią za darmo na PS+. Sony informuje o grach z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, więc może się okazać, że od dzisiaj trafimy na same fajne gry, ale też może się okazać, że dopiero za 13 miesięcy pojawi się według nas coś bardzo interesującego.

znak


Czy warto?
Moim zdaniem nie. Już lepiej kwotę 59 zł wydać w zwykły sposób w sklepie Sony. Spodziewałem się o wiele więcej, a znalazłem więcej rozczarowań niż korzyści. Oczywiście jeśli ktoś lubi dema, zabawę "tematami" i fakt, że raz na jakiś czas trafi się jakaś fajna gra, to jest to usługa jak najbardziej dla niego. Mnie ona rozczarowała, poczułem się oszukany [automatyczne przedłużanie konta] i już z tej usługi korzystać nie będę. A od pewnego czasu widzę, że Sony chyba nie ma pomysłu, co wrzucić do darmowego kontentu i lista gier, które tam można umieścić chyba im się kończy.

Ps.Zapowiedź pojawienia się Flowers albo jakieś innej fajnej gry w przeciągu dwóch miesięcy mogłaby spowodować wykupienie znowu Ps+ na następne 3 miesiące. Jednakże wątpię aby się tak stało.

środa, 16 marca 2011, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: bandi, *.adsl.inetia.pl
2011/03/16 21:49:10
Zgadzam się w 100% z autorem tekstu. Ponadto te automatyczne przedłużanie abonamentu też uważam za nieczystą zagrywkę
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja