Blog > Komentarze do wpisu
O Playstation 4 i konsolach przenośnych
Jak ja narzekałem, że nie ma o czym pisać. Wreszcie pojawił się news, a raczej plotka, który spowodował u mnie minizawał serca i blade przerażenie. Niejaka gazeta "PC Watch" uważa, że Sony wstrzymało swoje prace nad Playstation 4. Nie pozostaje mi nic innego jak się do tego odnieść.

Playstation 4

Oczywiście istnieje możliwość, że ktoś nasmarował ten artykuł, żeby podnieść swoje pecetowe ego i przy okazji trochę dopiec wszystkim posiadaczom konsol. Jednak, jak się sprawie przyjrzeć, to coś na rzeczy może być.

Pierwsze Playstation pojawiło się w 1995 roku i niedługo trzeba było czekać, żeby pojawił się następca tej konsoli, czyli PS2 w roku 2000.
Pojawiła się już pewna zależność, czyli cykl albo plan pięcioletni. Bo w roku 2006 na rynku miała swój debiut trójka. Biorąc pod uwagę te wszystkie daty, to w roku 2011 powinna się pojawić czwórka. Ktoś by mógł powiedzieć, że Sony ma lekkie opóźnienie wynikające z faktu, że każda następna technologia jest trudniejsza do opracowania niż poprzednia.

Playstation


Podpisuje się pod tym stwierdzeniem, ale zwracam uwagę na jedną rzecz - sieci nie ma nawet pół newsa o nowym Playstation. Przed premierą PS2 i PS3 pierwsze wycieki o nich były już dużo wcześniej. A na dziś nawet nie wiemy co w nowej konsoli miałoby się znaleźć. Czy przywiązanie do dat jest ważne? Moim zdaniem tak. Ostatnio mieliśmy zapowiedź NGP nowej przenośnej konsolki, która na rynku pojawi się dopiero za rok, a pierwsze przecieki o niej wyszły dobrych parę miesięcy temu. Więc nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieje, że w ciągu roku pojawi się jakakolwiek zapowiedź "czwórki", która będzie nam mówiła, że premiera będzie miała miejsce za rok albo dwa. Strasznie długo coś wydaje mi się, że będziemy czekać.

Zamiast nowego sprzętu, Sony dało nam Move'a, który ma wydłużyć żywotność tego, co teraz mamy w domu. Nie jestem wielkim miłośnikiem tej zabawki, więc omijam to szerokim łukiem [kto z Was nie pobawił się tym i nie odłożył na bok?]. Jednakże koncern z Japonii nigdy nie ukrywał, że właśnie to urządzenie ma wydłużyć żywotność tego, co jest teraz na rynku. Dodatkowo kolejne exclusivy pokazują, że jeszcze dużo mocy jest w tej maszynce, więc spokojnie developerzy raz na rok mogą zaskakiwać graczy nową mocą Playstattion. Nie do końca odkryte możliwości Playstation 3 to chyba największy hamowniczy pojawienia się konsoli następnej generacji.

Ps Move


PSP pojawiło się na rynku w 2005 roku i w 2011 pojawi się jego następca czyli NGP. Bardzo mi się podobają nowe możliwości tego przenośnego urządzenia, ale jakoś nie jestem do tego przekonany. Cenię sobie komfort grania przed telewizorem, a nie w zatłoczonym metrze albo pociągu. Tym bardziej przeraziło mnie to, że według czasopisma "PC WATCH" Sony wierzy, że handlendy zastąpią konsole stacjonarne. O zgrozo! Mam rozumieć, że według niektórych analityków, mam zamienić swój wygodny kącik gracza, w którym mogę oglądać telewizję internetową, blue-raye, przeglądać Internet, słuchać radia albo muzyki przez telewizor, grać na wygodnym [trzeba to podkreślić] padzie, na pudełeczko z ekranem 6 calowym? Jakie to smutne i, moim zdaniem, mało realne. Nawet gdyby pokazali, że Uncharted 4 na NGP bije jakością grafiki Uncharted 3, to bym nie zamienił konsoli stacjonarnej na przenośną. Co najwyżej napisałbym do Sony, że ja też tak chce, ale na PS3.

Od dłuższego czasu przebieram nóżkami w wyczekiwaniu na jakieś nowe newsy o "czwórce". Pojawił się pierwszy znak i zobaczymy czy też ostatni, że na razie nie mam na co czekać. Więc jaka będzie przyszłość? Jeśli nie Playstation 4, to co? Drugi patent z Playstation Slim nie przejdzie, a z czegoś trzeba mieć kasę na sushi. Są dwie możliwości.
Prowizoryczna rozbudowa PS3 o dodatkową pamięć i parę innych bajerów. Coś ala Amiga 500+. Jednak historia pokazuje, że taki pomysł Commodore odbił się czkawką. I ludzie tak samo jak developerzy zostali przy poczciwych "500-setkach". Oczywiście teraz mamy inne czasy, inny rynek i tak dalej, jednak takiego scenariusza nie można wykluczyć.
Druga możliwość, to umieszczenie dwóch PS3 w jednej obudowie. Coś, ala clounding computing. Kiedyś Sony udawały się takie łączenia, to czemu teraz miałoby się nie udać? Technologia już jest, a coś głodnemu rynkowi trzeba dać. Nie zapomnijmy, że Microsoft też pewnie coś kombinuje i też pewnie ma jakiś plan na najbliższe lata, i wcale nie musi się on pokrywać z planami Sony.

Onlive


Istnieje jeszcze trzecia możliwość. Ktoś tam w Japonii stwierdził, że Onlive to przyszłość, dystrybucja cyfrowa eliminuje piractwo, nie ma sensu z nimi konkurować i trzeba się skupić na konsolach przenośnych.
Ale to by było straszne....

A co wy sądzicie o tym?

środa, 16 lutego 2011, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
2011/02/17 00:09:07
Hmm. Głębszą polemiką problemu zajmę się jutro, to znaczy dzisiaj ale w bardziej ludzkiej godzinie :)

Na szybko napiszę tak. PS4 i X720 i Wii 2. Tylko po co ? Czy Gry na tym zyskają ? Co da nam kolejna generacji ? No chyba że Hologramy to wtedy biorę w ciemno. Strit Fajter gdzie Ryu będzie stał i walił hatjugenami w moją stronę. O tak, niech kolejna generacja nadciąga :)
-
2011/02/17 18:39:04
a ja tam chętnie pograłbym w końcu w prawdziwym fullHD, czemu by nie :)

co do ps4/przystawki do ps3... sony jakiś czas temu opatentowało coś w ten deseń, ( playstationlifestyle.net/2010/12/09/ps3-5-sony-patent-shows-plans-to-increase-ps3s-power-with-external-processor/ ) więc coś może być na rzeczy... jeśli dzięki temu miałbym grać w fullHD, a ms nie zapowie następcy 360... to może i bym się skusił...

ale jak dla mnie bardziej prawdopodobne będzie to, że w 2012/2013 MS zapowie kolejną generację, a sony, jak zwykle, będzie się ociągać zps4 i obudzi się z ręką w nocniku.....
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja