Blog > Komentarze do wpisu
Szok ! czyli jak grać lepiej, więcej i fajniej ?
W ile nowych gier graliście w tym roku ?? W dwie, trzy ? Myślę, że nie było dużo osób, które grały w pięć ! A są tacy, co nie wydają kasy, nie tracą czasu, a mimo to bawią się na całego – tylko pozazdrościć !

Stats

Właśnie rozpoczął się internetowy konkurs na najlepszą grę minionego roku dla platformy Atari XL/XE. Bierze w nim udział (uwaga!) 46 gier z całego świata ! Nie brakuje polskich, twórców którzy są światową elitą, bo często tworzą gry o dużo lepszych parametrach niż kiedykolwiek w historii komputerów 8bit.

Tomcat Atari


Wśród tych gier znajdziemy rewelacyjnego RPGa (His Dark Majesty), który wyróżnia się niesamowitą grafiką i muzyką, wiele zręcznościówek ze znakomitymi np. strzelankami, wyścigami itp. oraz wiele gier logicznych. Niektóre gry są całkowicie oryginalne, niektóre wzorowane na kultowych tytułach np. Dr. Mario, a jeszcze inne są bezpośrednimi konwersjami z innych platform np. Apple Invaders. Nie brakuje fajnych i znanych pochłaniaczy czasu jak np. Chopin 2010. Warto wymienić nowe poziomy z serii Robbo Lutry, czyli dobrze wszystkim znanej gry, która stała się już znakiem rozpoznawczym początków polskiego gamedevu. Prostsze gry powstawały jedynie jako przykłady, jak tworzyć gry na Atari lub w danym (nowym!) języku programowania np. Atalan Tetris, inne są archeologicznymi wykopaliskami z dawnych czasów np. koncepcyjna próba programistyczna Warsaw City z 1989 roku (!) która światło dzienne zobaczyła dopiero w 2010 roku.

Warsaw City


Warto wspomnieć o Quadrillion, który wykorzystuje nowe możliwości (uwaga!) karty graficznej VBXE, elektronicznego cudeńka opracowanego przez Electrona, który również jest naszym rodakiem.
Jest też gra, która powstała dla hecy, czyli tego co lubimy najbardziej;)
Warto podkreślić, że w samej Polsce jest kilku wydawców oprogramowania dla Atari, same gry są wysokiej jakości i nie ma problemu z ich sprzedażą. Wydania są wręcz imponujące, nikt tam nie ma zamiaru się zadowolić zwykłym pudełkiem DVD/Blu-ray, a wewnątrz znajdują się dyskietki, cartridge oraz dodatkowe gadgety – gry oczywiście można uruchomić na emulatorze lub na realnym sprzęcie. Ewenementem jest to, że tylko gry dla Atari pomimo wydania, równocześnie są udostępniane darmowo w internecie, to ciekawe bo w innych społecznościach retro tego typu otwarte rozwiązanie nie przyjęło się.
Niedawno byłem na pewnym zamkniętym spotkaniu biznesowym polskiej branży gier i wiele osób podkreślało, że ubolewają nad tym, że obecne gry sprzedawane są w zwykłych pudełkach bez żadnych dodatków, a ich apele do zagranicznych wydawców niestety pozostają bez odzewu. Czy tylko my w Polsce mamy pomysły i polot ?

Jak podkreślają różne serwisy, frajda jaką żyją na co dzień miłośnicy starych komputerów, którzy niemal zatrzymali się w czasie, jest niezwykła i godna pozazdroszczenia. A głównie dlatego, że ich najnowsze gry zamiast gonić za większą rozdziałką czy innymi bajerami skupiają się na tym co w grach jest najważniejsze – na grywalności. A jak widać dzieje się w tym światku duużo!
Zachęcam wszystkich do pobrania gier oraz emulatora, uruchomienia wszystkich tytułów oraz zagłosowania na stronie Atarionline.pl do 16 stycznia.
Łapcie ten bakcyl, no chyba że chcecie się zadowolić zakupem kilku gier na rok po 200 zł za sztukę ;)

Autor:

Tomasz Cieślewicz

piątek, 07 stycznia 2011, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: lion, 85.232.239.*
2011/01/07 15:24:08
46 tytułów to trochę sporo - ale na pewno pierwsze 5 odpalę na emu małego Atari w przerwach pomiędzy grami za 200zl
-
Gość: sunrrrise, *.adsl.inetia.pl
2011/01/07 17:03:35
To jest na serio?:

Przez moment... nie, przez parę momentów miałem wrażenie, że cofnąłem się w czasie gdzieś lat 89-92 i przeglądam "Bajtka":]
-
t4n
2011/01/08 02:28:31
Ja jutro sprawdzę w kiosku czy nie mają Bajtka ;)

Ale poważnie, to pasja czy hobby to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. To co ludzie wyprawiają na całym świecie z grami na komputerach 8 bitowych jest piękne.
-
Gość: George, *.era.pl
2011/01/12 13:58:38
Tutaj możecie obejrzeć trailery tych 46 gier i wybrać tę, która najbardziej Wam odpowiada:
www.youtube.com/view_play_list?p=9C728B20C6A62801
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja