Blog > Komentarze do wpisu
Szybki Komentarz - Konferencja CDProjekt
O konferencji już zapewne czytaliście w różnych możliwych artykułach i videorealacjach. My też tam byliśmy, relacjonowaliśmy wszystko Live na Facebooku więc teraz przyszedł czas na kilka słów komentarza z mojej strony. Więc generalnie dostaniecie w pigułce najważniejsze, rzeczy na które zwróciłem uwagę.

1.Homefront
Podziwiam studia developerskie, które pewnego pięknego dnia wpadają na dość oryginalny pomysł pod tytułem: "a może zrobimy kolejnego FPS'a!" Moim zdaniem jest to gatunek mocno przerobiony i zużyty. Tym bardziej ucieszyło mnie, że mogłem zobaczyć gameplay tej gry! Niestety THQ poprosiła wszystkich dziennikarzy o nienagrywanie i nierobienie zdjęć z tego gameplayu. Szkoda, bo było się czym pochwalić.
Pomysł, że Korea Północna po kilkunastu latach wojen w Azji atakuje USA jest wyjątkowo ciekawy. Ciekawość nie polega na tym, że jest to pomysł wyjątkowo szalony, ale dlatego, że jest jak najbardziej prawdopodobny. Na potwierdzenie tych słów niech posłużą wydarzenia z
wtorku, kiedy to doszło do ostrej wymiany ognia między dwiema Koreami.
Gdy pisze te słowa, amerykański lotniskowiec płynie w kierunku Korei na
pokojowe manewry wojskowe.
Po drugie warto zwrócić uwagę na to, że my tak naprawdę niewiele wiemy o Korei Północnej. Nasza wiedza zamyka się w określeniach, że jest to państwo komunistyczne i na noc wyłączają światło we wszystkich miastach. Niewiele wiemy na temat tego reżimu, a na pewno nie to, że to jest czwarta armia świata. Warto poznać głębiej tematykę Korei Północnej dlatego polecam wpisanie na Youtube tych oto nazw:
Korea Północna z Ukrycia
Korea Północna: Kraj Pod Czerwoną Gwiazdą
Korea Północna: Kraj Cichej Śmierci. Dokument
Wszystkie wyżej wymienione to filmy dokumentalne z polskim lektorem.

Homefront


Uwierzcie mi, że po obejrzeniu tych filmów będziecie bardziej skłonni uwierzyć, że jakiś szaleniec może wpaść na pomysł ataku na zachodnią cywilizację, a czy mu się to uda to już inna sprawa.
Moim zdaniem na tą grę warto czekać i może to być jedna z większych niespodzianek w 2011.
Przyznam się do jednej jeszcze jednej rzeczy. Gry ze znaczkiem Tom Clansy wydawane przez UbiSoft już dawno nie mają nic wspólnego z najlepszym autorem political-fiction na świecie. Mam cichą nadzieję, że
HomeFront spełni wszystkie oczekiwania miłośników political-fiction - do których ja też należę.

2.Ilość sprzedanych gier w Polsce
Gdy spytałem się przyjaciela, który też gra, ale jeszcze nic o konferencji CDP nie wiedział, ile sprzedało się Aliens VS Predator w
Polsce na konsole, mówił coś o dziesiątkach tysięcy. Gdy mu powiedziałem, że raptem 6 tys. przez długi czas nie mógł uwierzyć. Mnie to też zastanawia. Biorąc pod uwagę, że to ilość tylko na konsole, to jest to bardzo, ale to bardzo mało. Gdy dorzucimy do tego 12000 sztuk na pc to tez zbytnio nie zmienia to postaci rzeczy, że gra sprzedała się słabo.
Cofnijmy się o 15 lat!  Mamy rok 1995, w Polsce szaleje piractwo, ludzie nie mają świadomości, że kupowanie piratów jest złe i tak dalej, ale firma Seven Stars z Gdańska wydaje grę "Kajko i Kokosz", która sprzedaje się w ilości 7.5 tys. sztuk na Amigę i PC. Gdy sobie przypomnę, jak Secret Serwis piał z zachwytu nad ilością sprzedanych kopii, to chwalenie Aliens Vs Predator jest po prostu nietaktowne. 15 lat temu polska gra sprzedała się w ilości 7.5 tys., a dzisiaj sukcesem jest sprzedanie 18,5tys. sztuk gry. Spodziewałem się większej liczby.

Kajko i Kokosz


Oczywiście inne gry dystrybuowane przez CDProjekt sprzedały się lepiej, ale żadna wyniku 5 cyfrowego nie osiągnęła. Co ciekawe CDP nie podał wyniku sprzedaży Football Managera, choć ta gra mogłaby się sprzedawać najlepiej moim zdaniem.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy przypadkiem CDP nie jest ofiarą małych sklepików z grami komputerowymi. Biorąc pod uwagę, że gdy idę Empiku albo do MediaMarktu i patrzę, że nowe gry zaczynają się od 220 zł wzwyż, to mnie krew zalewa. Bo w małym sklepiku gry są o 40-50 zł tańsze!
Wielokrotnie się o tym przekonałem. Tak więc chyba mamy do czynienia z sytuacją, że małe sklepiki zabrały naprawdę duży kawałek tortu. No chyba, że ktoś wierzy, że taka gra jak Aliens Vs Predator sprzedało się w 6.5 tys. sztuk na konsole.
Jednym słowem tytuły i wyniki sprzedaży przedstawione przez CDP nie robiły na mnie wrażenia.


3.Wiedźmin
Główną atrakcją wieczoru była prezentacja Wiedźmina 2! Pomijam fakt, że
to, co pokazali, było już dawno znane  - zwłaszcza jeśli ktoś śledzi wszystkie newsy o Wieśku. Pokazali zawartość edycji kolekcjonerskiej oraz ruszyły pre-ordery na tą wersję. Przyznam się, że dopieszczenie w szczegółach wersji kolekcjonerskiej robi wrażenie, no ale co z tego ? Jakby mi ktoś dał to nawet za darmo to i tak nie odpalę tej gry!
Powody są dwa. Pierwszy z nich to fakt, że nikt mnie nie zmusi do upgradu PC. Gdy sobie pomyślę, ile rzeczy bym musiał zmienić w swoim PC to mi wychodzi PS3 i XBOX razem wzięte.
Drugi powód jest taki, że gra na razie nie pojawi się na żadnej konsoli. Na konferencji ani jedna osoba z CDP nawet nie zająknęła o wersji na konsole. W wywiadzie dla Polygamii Tomasz Gop z CDP wspomina coś o jakichś testach i przymiarkach. Trzeba to czytać w taki sposób, że przez około 8 miesięcy od wydania Wiedźmina ta gra nie pojawi się na żadnej konsoli. A gdy przedstawiciel CDP mówi coś o zasobach i środkach, że jest ciężko, to oznacza, że nawet te 8 miesięcy to może być pobożne życzenie. Szkoda!
Szkoda, że CDP RED postanowił zostać w II lidze developerów w Polsce. Bo biorąc pod uwagę, że wszystkie największe firmy w PL miały za sobą debiut na konsole [PS3 i X Box 360], albo mają to w planach w ciągu trzech miesięcy, to CDP blado na ich tle wypada. A najbardziej blado wypada, gdy mówi o swoich ambitnych planach podbicia świata gier. Niestety, wydawaniem gry na PC świata się nie podbije, w szczególności gdy przytoczy się wywiad Tomasza Gopa, który wspomina, że oni raz próbowali i im nie wyszło i tak dalej. Dziwne, że City Interactive, która do niedawna regularnie gościła w KASZANA-ZONe udało się na wydać ich produkty na konsole.

Wiedźmin 2


Cały świat i większość polskich developerów uważa, że robienie gier na PC to strata czasu, tylko CDP jest odmiennego zdania. Moim zdaniem najpierw powinna wyjść wersja na konsole, a dopiero potem na domowe komputery. Biorąc pod uwagę, komentarze internautów - nie tylko ja jestem takiego zdania.


4.Konflikt interesów ?

Krakowska firma Reality Pump na dniach wypuszcza swój najnowszy tytuł Two Worlds II. Gra wychodzi na PC i konsole. Najdziwniejsze podczas konferencji było to, że w ogóle ta gra nie była promowana i w ogóle mało się o niej mogliśmy dowiedzieć. Czy na konferencji CDProjekt nie wypadało powiedzieć, że jest się dystrybutorem polskiej gry na PC i konsole, gdy samemu wydaje się grę tylko na domowe komputery? Z drugiej strony Afterfall był mocno promowany na tej konferencji. Jakby nie patrzeć sytuacja jest dość dziwna i dająca wiele dwuznaczności......

Two Worlds II


Konferencja się odbyła. Zobaczyliśmy mnóstwo trailerów i nic nowego w sprawie Wiedźmina 2. Nie tylko my czekaliśmy na jakiekolwiek info  dotyczące wersji konsolowej. Może podczas wiosennej konferencji coś usłyszymy....

czwartek, 25 listopada 2010, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: gorzyga, *.tvn.pl
2010/11/25 15:28:40
CDP zamiast z góry straszyć, że będą pozywać ludzi ściągających Wiedźmina 2 mogli by się zabrać za przeportowanie swoich szlagierowych gier na konsole. Ja też nie mam zamiaru już grać na pececie - zamiast co rok/dwa wydawać około 2000zł na upgrade wolę za tą kasę kupić gry. Do tego "zabawa" z games for windows...
-
Gość: Tomeq, *.pseinfo.pl
2010/11/25 15:28:47
Ech, bez Wiedźmina 2 na konsole to słabo będzie... Jedynka jako jedna z niewielu gier ever mnie wciągnęła. Po serii Monkey Island, to była właściwie jedyna gra którą miałem ochotę skończyć. Teraz wydawanie gry tylko na PC trochę się mija z celem...
-
wypisany
2010/11/25 15:59:30
Cóż za głęboko merytoryczny i wyważony komentarz dotyczący Wiedźmina... Cóż z tego, że Wiesław 1 sprzedał się lepiej niż przewidywały prognozy? Cóż z tego, że zaraz po premierze cały świat zapoznał się z bratem Ramzesa, Kryzysem? Cóż z tego, że CDPR działał w kierunku stworzenia wersji konsolowej, tylko mieli pecha i wybrali marne studio, które spartoliło robotę? Ważne, że możemy podissować na stricto pecetową firmę, prawda? Nie wiem, czemu Wiedźmin 2 nie jest zapowiadany na konsole, być może problemem są pieniądze, może coś innego. Ale nie wierzę, że to fanboizm gości z CDPR... Za duzi na to są i za długo na rynku gier siedzą, żeby bawić się w piętnastolatków. Co do samego zaś opisu - nie napiszę nic o wiedźminie, bo mam starego peceta a w ogóle to wszyscy co nie piszą na konsole to są gupi i nie będę się z nimi bawił! - to tak w skrócie. Spodziewałem się wyższego poziomu, branża, naprawdę.
-
Gość: Red, *.rev.snt.net.pl
2010/11/25 16:32:53
Gdyby "branża" nadal pracował w CDP pisałby zupełnie co innego... A tak mamy "branże" spoza "branży".
-
2010/11/25 18:24:52
"Homefront".... oj faktycznie może być ciekawy. Ich poprzednia gra - Frontlines - spodobała mi się i nie żałowałem ani złotówki wydanej na jej zakup :) A tu wydaje się być wszystko niemal o "poziom" wyżej. więc na pewno będę śledzić newsy o tej gierce. Naprawdę może być fajnie

sprzedaż Alien'a ... oj ja wiedziałem że gry w Polsce nie sprzedają się wybitnie, ale że jest aż tak źle to nie wiedziałem. Chociaż faktem jest, że wiele małych sklepików sprowadza gry z UK i sprzedaje po dużo niższych cenach niż te z EmpiQw, MediaMarktów czy Saturnów. a to pewnie nie jest wliczane do oficjalnej sprzedaży w Polandii. Zresztą sam się zaopatruję w takim sklepiku, bo jeszcze mnie nie pogrzało, żeby, mając do wyboru tę samą grę na ps3 za 249pln i 179pln kupić tą droższą....

Ciećmuch2, procesy etc. - cóż... z jednej strony zamiast przyłożyć się i wydać go najpierw na konsole żeby zarobić kasę a potem ewentualnie na pc, tak jak to robią wydawcy których interesuje duży zysk, zrobili odwrotnie. Ale czy mamy się tym martwić? to ich zainwestowana kasa :) nie chcą zarobić sensownych pieniędzy na swoim produkcie? trudno. Niech się kopią z pecetowymi piratami i wysyłają im miłosne liściki :) Have Fun CDP :)

Two Worlds - w sumie konkurent Ciećmucha2. i to jeszcze wydany na konsole, więc zarobi sporo siana. Czy trzeba jakoś komentować to że CDP mało ich promuje? :)
-
Gość: seriously, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/11/26 13:54:48
Jak mają Wieśmaka na konsole wydać, jak nie mają ludzi, którzyby sprostali napisaniu gry na konsole? Jakos rzekomo małe, nic nie znaczące studyjko Reality Pump miało programistów, którzy dali radę napisać nie tylko na konsole...
-
branza_gier
2010/11/26 15:37:15
@seriously
Jak jeszcze raz usłyszę, że CDP to jest nie wiadomo co i lider produkcji gier komputerowych to napiszę parę słów prawdy o ich osiągnięciach :)

Pozdrawiam
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja