Blog > Komentarze do wpisu
Zostawcie gry w spokoju

Jako reprezentant pokolenia, które wychowało się na Zx Spectrum, Amidzę i na pc muszę z przykrością stwierdzić, że dostrzegam wiele zagrożeń dla gier w dzisiejszych czasach. Właśnie kończę Read Dead Redemption i ta właśnie pozycja zainspirowała mnie do napisania o bardzo złym pomyśle jakim jest adaptacje tej gry na potrzeby filmów.
Pewnie słyszeliście o plotkach na temat "Heavy Raina", "Uncharted 2" które mówiły, że są zamiary stworzenia filmów na podstawie tych gier. Teraz przerabiamy tego samego rodzaju akcje w odniesieniu do RDR, ale teraz chyba doczekamy się filmu o przygodach Johna Marstona. Czemu? Odpowiedz jest bardzo prosta. Bo to samograj. Producenci tego filmu wyjdą z prostego założenia. Podzielą odbiorców na dwie grupy. Pierwsza z nich to ci co już ją mają a ich są miliony. Te miliony pójdą do kina sprawdzić jak reżyserowi "wyszło". Nie ważne, że jedyną wspólną cechą gry z filmem będzie fakt, że wszystko dzieje się na dzikim zachodzie i główny bohater filmu nazywa się tak samo jak postać w grze. Ważny jest tytuł! Ten kto miał przyjemność skończyć tą grę dojdzie do takiego samego wniosku jak ja. Żeby oddać chociaż w 70% ten klimat w filmie trzeba by zrobić co najmniej 10 częściową sagę. Chyba, że ktoś wyobraża sobie całe przygody Johna Marstona w filmiku, który ma 1.5h ? Nie ma się co łudzić. Dla graczy to będzie wersja demo fabuły gry, ale i tak pójdziemy do kina z nadzieją, że tak nie będzie.

Read Dead Redemption


Oczywiście mamy też drugą grupę, czyli osoby, które nie grały w grę i trzeba ich jakoś przyciągnąć do kina. Tutaj zadanie jest jeszcze prostsze. Wystarczy wspomnieć, że w filmie może zagrać Brad Pitt, który nigdy w ręku nie trzymał pada. Do tego dodajemy Jennifer Ariston jako Bonnie MacFarlane i już mamy mega hype. Do tego dochodzi jeszcze Sean Connery i paru innych znanych aktorów i aktorek i mamy samograj. Paris Hilton może kogoś zagra w tym filmie? Super pomysł. Podwójny hype i pudelek nie wyrabia od plotek na temat co się dzieje albo stało na planie filmowym RDR. To, że w filmie będzie pokazana 1/10 całej fabuły nie ma znaczenia. Ważne, że będą gwiazdy. Do tego dziennikarze w tym moi ulubieni z TVN 24 będą mówić, że to pierwszy taki typu film i dlatego warto na niego iść. W ten sposób mamy gwarancje pełnych sal kinowych. Jak znajdą się jakieś puste miejsca, dodamy info, że wszystko jest w 3D i będzie pełna sala.

sala kinowa


Nie ważne, że taki film zbezcześci grę, która moim zdaniem jest super jeśli chodzi o fabułę i o wykonanie. Panowie z RockStar Games dali z siebie wszystko. Pełen szacun. Ale dla nich również jest ważna kasa więc jak ktoś przyjdzie z propozycją kupna licencji na pewno nie odmówią.
Na samym końcu jest gracz, który nie będzie mógł zrozumieć czemu ktoś zdecydował się na ekranizacje tej gry a jeśli to zrobił to czemu tak źle? Bo ważna jest kasa. Dla niej nawet fajną grę można w pewnie rodzaj zniszczyć, wypuszczając ją na ekrany.
Może pierwszym tego typu filmem będzie Read Dead Redemption albo i nie. Jestem w 100% przekonany, że kiedyś to nastąpi. Tylko ja jakoś nie odnajduje się w tym wszystkim bo uważam, że to bardzo kiepski pomysł  i gry tracą swój urok i niezależność. Bo jak powie się A to trzeba powiedzieć B.... Jeśli film na podstawie RDR wypali to druga część tej gry będzie już robiona pod film ale to tylko moje przepuszczenia.
Może jestem w błędzie i wy uważacie, że to super pomysł.

poniedziałek, 06 września 2010, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
2010/09/06 20:29:15
Meh teh drama.
-
2010/09/06 21:42:38
a jak ja mam poznać tą historię jak nie zamierzam w tego (bleee) sandboxa grać? he?
-
Gość: ugryyy, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/09/06 22:28:09
Z Prince of Persia się udało, więc może tu też? Tyle że fabuła była swoja, oryginalna, ale mieszcząca się w kanonie. W filmowym RDR też mogliby się odnieść do innego wątku, albo go przedstawić zupełnie inaczej
-
2010/09/07 18:13:57
sorry, to naprawdę jakaś nowość, że na podstawie gier robi się filmy i odwrotnie???
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja