Blog > Komentarze do wpisu
FIFA Interactive World Cup - raport

Zawsze lubiłem chodzić na imprezy związane z grami. Miło spędzałem czas na legendarnych już Gambleriadach czy też na Amiga Show. W tym roku postanowiłem, że odwiedzę imprezę organizowaną w mojej dzielnicy czyli na Warszawskim Imielinie. FIFA Interactive World Cup bo o niej mowa miała promować grę z serii FIFA oraz konsole Playstation 3. Zapowiadało się, że będzie to miło spędzony czas. Przed tą imprezą postawiłem sobie dwa cele. Pierwszy z nich to sprawdzenie czy ta impreza jest w stanie przekonać zwykłego Kowalskiego do kupna konsoli PS3 i gry Fifa. Drugi cel to sprawdzenie czy ta impreza to "Raj dla miłośników FIFY oraz innych gier"?

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

 

Podróż

Z domu wyszedłem o 10:00 rano. Poszedłem prosto, potem skręciłem w prawo i po 20 minutach byłem już na miejscu. Podczas podróży zacząłem się zastanawiać, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy w lutym gdy zima jest w najlepsze. Szkoda, że takiej imprezy nie można zorganizować kiedy jest ciepło na dworze. Nasuwa się termin wakacyjny. Niestety finał FIFA Interactive World Cup odbywa się w maju premiera nowej edycji FIFY jest na jesieni, wiec inny termin niż lutowy nie wchodzi w grę. A szkoda bo gdyby było ciepło i słonecznie to jeszcze więcej osób zapewne by przyszło.

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

Party Place

Bardzo fajnie, że organizatorzy wybrali Arenę Ursynów. Jest to odpowiednia hala dla takiej imprezy. Po pierwsze jest w miarę blisko metra, po drugie ma odpowiednią powierzchnie. Co sprawia, że nie miałem wrażenia, że sala świeci pustkami, albo że nie ma miejsca.
Bardzo fajnie, że impreza jest za darmo i nikt nie wpadł na pomysł wprowadzania jakiś biletów. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to spora grupka fanów próbująca się zarejestrować do turnieju Fify. Idę pewnym krokiem w kierunku sali głównej, żeby zobaczyć główne centrum imprezy. A tu pierwsze nieporozumienie. Ochroniarz informuje mnie, że z plecakiem w kurtce oraz z picie nie mogę wejść do środka. Dobrze, że jeszcze nie kazał mi zmienić butów. To, że nie wolno wnosić napojów da się w jakiś logiczny sposób wytłumaczyć. Ale dlaczego organizatorom nie pasowała im moja kurtka oraz plecak? Tego nie wiem. Po pozbyciu się niedozwolonych rzeczy wchodzę do środka. Cała główna hala była bardzo ładnie zagospodarowana. Wręcz wzorowo. Co kilka metrów były "wyspy" składające się z czterech PS3 z różnymi grami. Aby być dokładnym to z exclussivami na PS3 oraz produkcjami EA Sports. Były dwie strefy z grami. Pierwsza to 3+ druga 16+. Dobrym pomysłem jest to, że organizatorzy promują system oznaczeń PEGI. Najpierw podszedłem do strefy 3+, żeby przyjacielowi pokazać jaką zabawną grą jest Little Big Planet. Tutaj kolejne niespodzianka. Cała ta strefa była nastawiona na maluchów. Rodzic mógł podejść z dzieckiem a miłe Panie mogły pomalować twarz w kwiatki albo dać balonik lub zaopiekować się maluchem. Gdy skończyłem grać z przyjacielem w LBP namówiłem go, żebyśmy wytestowali Eyepet. Dużo słyszałem dobrego o tej grze i znalazła się idealna okazja do przetestowania. Siadamy na wygodnej kanapie. Restartujemy grę w celu przejścia tutoriala i skumaniu o co w tej grze chodzi. Słuchamy wykładu na temat jasności światła, kątów ustawienia kamery i tym podobne. Gdy już jesteśmy prawie pewni, że gra się zacznie.... słyszymy komunikat, że trzeba użyć magiczne karty, żeby rozpocząć rozgrywkę. Magiczną kartę chyba ktoś ukradł bo nie mogliśmy jej znaleźć. Trudno. Pierwszy minus. Idziemy dalej. Oprócz tego, że wszędzie były PS3 na których można było grać, było jeszcze parę innych ciekawych miejsc. Pierwsze z nich to punkt gdzie można było sobie zrobić zdjęcie. Okazało się, że po całej imprezie biega fotoreporter i robi uczestnikom imprezy zdjęcia, które można odebrać w formie tradycyjnej i za darmo. Bardzo miła sprawa. Znalazłem też stoisko z najnowszymi laptopami Sony na którym można było sobie po testować oraz porozmawiać z fachowcem  o tych produktach. Organizatorzy zadbali też o catering. Można było kupić za rozsądne pieniądze słodkie napoje jak i gorące. Ciastka, hot-dogi oraz hamburgery. Na imprezie oprócz klasycznych gier można było zagrać w gry muzyczne a mam tu na myśli SingStars oraz RockBand. Ktoś pomyślał za wczasu i akurat te gry były dostępne w holu po to, żeby hałasy głównej imprezy nie przeszkadzały bawiącym się w te gry.

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

Można by przepuszczać, że w sumie wszystko było idealnie zaplanowane i zorganizowane. Niestety jedna rzecz mnie na maxa wkurzyła. Uważam to, za wielki błąd i za zmarnowaną okazję. Czy ktoś z organizatorów może mi wytłumaczyć, dlaczego nie można było nic kupić co jest związane z Playstation albo z FIFĄ. Przecież to aż się prosi, żeby można było kupić samą konsole albo dodatki do niej. Nie wspominając o grach. Jestem przekonany, że wiele osób gdy już napaliło się na samą Playstation 3 było gotowe wyjąć z portfela kasę i przeznaczyć ją nową konsole. Nie rozumiem a bardzo bym chciał zrozumieć czemu nie było stoiska z konsolami i grami. Każdy kto przychodził z ulicy mógł zagrać dla przykładu w "Uncharted 2" albo w Buzza. Szkoda, że jak już sobie pograł to nie mógł podejść do stoiska i kupić sobie tej gry w jakiejś promocyjnej cenie. Co tu dużo mówić. Minus na maxa i brak usprawiedliwienia dla zaistniałej sytuacji.

Organizacja

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

Jeśli chodzi o organizacje to mam bardzo mieszane uczucia. Po pierwsze organizatorzy mieli przed imprezą ustalony jakiś tam grafik czyli timeline. Oczywiście w trakcie imprezy wszystko szlag trafił. Organizatorzy mieli do dyspozycji bigscreen. Nawet jak timeline jest nie aktualny to można taki rzutnik wykorzystać do wyświetlania komunikatów w stylu "Za chwilę Mecz Legia vs Gwiazdy" albo "Za chwilę występ grupy Hasao" Szkoda, że nikt nie wykorzystał tego urządzenia do informowania co ma się wydarzyć. W pewnym momencie nawet prowadzący nie wiedzieli co za chwilę ma się wydarzyć i musieli improwizować co pozytywnie na całą imprezę nie wpłynęło. Organizatorzy zadbali o pewne atrakcje nie związane z grami czyli występy artystyczne. Przed szeroką widownia pokazała się grupa taneczna Hasao [nawet, nawet], Krzysztof "Clyde" Golonka [żebyście widzieli co On z tą piłką wyczyniał], Blady Kris [jeśli ktoś lubi taki typ muzyki to mu się pewnie podobało] No i był jeszcze mecz Legia vs Gwiazdy, ale o tym później. Dodatkowo były konkursy ze znajomości wiedzy o Legii oraz sprawdzano kto jakie ma kopyto i z jaką prędkością kopnie piłkę do bramki. Wygrał uczestnik osiągający prędkość 96 km/h. Całą imprezę prowadziły dwie osoby. Jeden z nich to dziennikarz stacji N-Sport, druga osoba jest mi całkowicie anonimowa. Dwóch prowadzących było mocno na kierunkowanych na Legie oraz Na Fifę. Tutaj bym chciał się na moment na zatrzymać. Zadać proste pytanie. Dla kogo ta impreza była zrobiona? Po części dla fanów Legii, po części dla fanów Fify i po części dla posiadaczy Playstation 3. Taki mix powodował, że impreza była trochę nudna. Atrakcje artystyczne z najważniejszym wydarzeniem, czyli meczem Legia vs Gwiazdy nie były jakieś "WOW". To nie rzucało na kolana. Szkoda, że nikt nie wpadł na pomysł, żeby w trakcie imprezy pokazywać na rzutniku ciekawe materiały wideo. Podać jakiś przykład? Proszę bardzo. Dla mnie i chyba dla wielu graczy obejrzenie filmu typu "making of" z gry Fifa albo obejrzenie jakiegoś nowego materiału wideo z gry Heavy Rain byłoby 100 razy bardziej ciekawsze niż podniecanie się prowadzących, że właśnie drużyna gwiazd zjeżdża się do Areny Ursynów. Gdy organizatorzy nie wiedzieli co zrobić to puszczali reklamówkę Sony. Szkoda, że bez dźwięku i nikt nie postarał się przetłumaczyć jej na język Polski. Dodatkowo, ciekawszym pomysłem niż kolejne konkursy wiedzy o Legii byłaby organizacji szybkiego konkursu w Buzz dla 8 graczy. Chyba ten pomysł bardziej by się widowni spodobał.
Cały czas miałem wrażenie, że można by cały ten czas lepiej zaplanować. Postawić większy nacisk na konsolę oraz na Fifę i przede wszystkim na graczy. Skupianie uwagi na meczu Legia vs Gwiazdy był słabym pomysłem.

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

Mecz Legia vs Gwiazdy

To miała być w główna atrakcja całego dnia. Dla mnie to atrakcja wątpliwa, ponieważ to była wątpliwa drużyna "Gwiazd". Przepraszam bardzo. Dla mnie to, że wystąpi Anna Bosak[uczestniczka amatorskiego konkursu telewizyjnego dla tancerzy "You can Dance"], Andrzej Nejman [Waldek ze "Złotopolskich], Piotr Zelt [ Arni z "13 posterunku"] czy też  Odeta Moro [prowadząca program "Kawa czy herbata"] lub Żora Korolyov [profesionalny tancerz, który swoimi występami w "Tańcu z gwiazdami" stał się celebrytą] to nie jest żadna atrakcja i chyba mało dla kogo, bo jak zauważyłem z kumplem ich pojawienie się na scenie nie spotkało się z dużym aplauzem ze strony widowni. Po tych gwiazdach było widać, że wczoraj pierwszy raz usłyszeli o czymś takim jak Fifa i pada to oni tak do końca nie umieją trzymać a co dopiero grać. Czasami jedno zdjęcie opisuje to co tysiące słów. Zobaczcie sami jak bardzo optymistycznie "gwiazdy" były nastawione do całej imprezy:

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

Cały mecz miał prowadzić Dariusz Szpakowski, który bardzo ciepło wypowiadał się o grze i o wirtualnym świecie gry. Co ciekawe nasz słynny komentator chyba nie jest zadowolony z tej gry bo zwrócił wszystkim uwagę, że jego komentarze nie są synchronizowane z tym co się dzieje na boisku podczas gry. Jako dodatkową atrakcję organizatorzy postanowili wyłączyć oryginalny komentarz i pozwolić Panu Szpakowskiego, żeby komentował "live". Jednakże za nim doczekaliśmy samego meczu musieliśmy trochę poczekać ponieważ były kłopoty z serwerami co spowodowało spore opóźnienie. Czekając na połączenie się z serwerami, trwała improwizacja w najlepsze.
Gdy mecz się rozpoczął nie było wcale lepiej. Najpierw padł bigscreen. Przez pierwsze minuty nie było nic widać. Wtedy organizatorzy postanowili, że poprzez kamerę TV, która była skierowana na telewizor będą pokazywać co się dzieje na boisku. Gdy odzyskaliśmy obraz nie oczekiwanie na scenę wbiegły tancerki aby swoimi pomponami skuteczni zasłaniać ekran. Na szczęście ktoś się zorientował i w drugiej połowie meczu kazał młodym tancerką zejść ze sceny. Sam mecz był nudny i bez emocji. Dariusz Szpakowski starał się jak mógł, ale do słabej gry nawet dobry komentarz nie pomoże. Już lepszym pomysłem byłoby, żeby gracze grali przeciwko piłkarzom Legii. To by było ciekawsze i chyba bardziej oryginalne. Mecz zakończył się 2:0 dla drużyny Gwiazd. Co mogę powiedzieć więcej. Dobrze, że nie przyszedłem na sam mecz i tylko na niego się nastawiłem bo gdyby tak było to bym wyszedł mocno zniesmaczony.

 

FIFA INTERACTIVE WORLD CUP

A czego się spodziewałeś?

Bardzo dobre pytanie. Spodziewałem się czegoś bardziej idącego w kierunku imprezy Microsoftu "Xbox Fun Days". Jak dla mnie podczas takiej imprezy gracze powinni być w centrum uwagi a nie "gwiazdeczki" po których widać, że pada trzymają od 5 minut i są mało śmieszni. Spodziewałem się, że będę mógł wydać trochę pieniędzy na akcesoria do konsoli albo na gry. Myślałem, że zobaczę jakieś ekskluzywne materiały, że będzie więcej konkursów dla posiadaczy konsoli PS3.
Wątpię, żeby ta impreza tak w 100% przekonała kogoś do kupna Playstation 3. Nawet jakby ktoś został przekonany to by nie miał gdzie tej konsoli kupić. Dodatkowo nie było żadnych broszurek czegokolwiek zachęcających do kupna Playstation 3 albo jakieś gry na tą platformę. To, że nie można było kupić samej gry FIFA też jest wymowne. Tutaj należy się za to wielki minus. Czy to był Raj dla fanów Fify i innych graczy. Dla fanów Fify na pewno! A dla innych ?? Mówiąc krótko to mógłby być większy "raj" niż był.
Organizatorzy postarali się, żeby wszystko było ok, ale moim zdaniem mogli zaoferować więcej atrakcji związanych z grami i dla graczy. Pomysł przyciągnięcia "gwiazd" był pomysłem słabym bo to w większości były słabe gwiazdy.
Czy pojawie się za rok? Jak ktoś będzie szedł i nie będę miał co lepszego do roboty to się zjawię. Mogło być bardzo bardzo fajnie a było tylko fajnie.


Imprezę oceniam na 4-


Ps.Podobno na imprezie byli redaktorzy Gamecornera. No i byli, ale wyglądali na bardzo zabieganych oraz na osoby, które nie mają czasu zbytnio na rozmowy z czytelnikami. A w ogóle tak do końca nie wiedziałem czy ktoś jest z Gamecornera czy nie. Może za rok jakieś koszuleczki, żeby łatwiej było namierzyć redaktorów tego serwisu.
Ps2.Chyba za rok pojawie się, żeby promować mojego blog

sobota, 06 lutego 2010, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
2010/02/06 21:27:25
przyznaję, że myślałem że będzie gorzej :] ale czytając widzę, że dramatu nie było - to imho jednak plus.
Co do braku możliwości zakupienia ps3/gadżetów/gier, to takie błędy zdarzają się u nas w kraju chyba notorycznie, bo gdzie albo sam pójdę, albo o jakiejś imprezie słyszę to nigdy nie można niczego kupić - i nie kumam czemu tak jest, ale widać mam za małą główkę do dobrego obmyślenia tej rzeczy.

Jedno jest pewne - jakby coś takiego pojawiło się we Wroc - poszedłbym :)
-
Gość: , *.chello.pl
2010/02/06 22:51:38
Ta impreza to eliminacje ktore pozwola wylonic najlepszego gracza w FIFE 10 w tym roku w PL... a jako taka swoja role spelnila. Wszystko krecilo sie wokol FIFY 10, pilki noznej oraz uczestnikow konkursu reszta to tło/atrakcje dla oczekujących na swoja kolej czyli takie "zabijaki" czasu. Gdyby na scenie nic nie grało, nie działo się to impreza byłaby arcynudną. A tak były i "gwiazdy" i piłkarze Legii... czyli dla każdego coś miłego.
Choć jednego zrozumieć nie mogę: eliminacje są promocja FIFY 10 oraz konsoli PS3... a nie było zadnego sklepiku z gadżetami. Albo organizatorzy są kompletnymi bałwanami i nie skorzystali z okazji do do zarobienia albo umowa ze sponsorami/wspoł-organizatorami związała im ręce. Tak czy inaczej niech później Sony nie narzeka, że gry, konsole i blu raye ciężko zadomawiają się na naszym rynku.

-
Gość: norm, *.globalconnect.pl
2010/02/07 16:48:49
fajna impreza, szkoda, ze nie zostałem dluzej... :(
-
branza_gier
2010/02/08 10:06:31
@ don_wroc_love
Gdyby nie ten brak mozliwosci kupna gadżetów i tym podobne to impreza byłaby bardzo dobra. Szkoda, że tak nie fajny zimowy termin jest tej imprezy.
Może za rok wpadniesz do Warszawy?
@ Gość
Widać, że nie tylko mi ten brak sklepu/stoiska przeszkadza.
Widzisz ja tak do końca nie byłem pewien dla kogo ta impreza jest skierowana. Zgadzam się z tobą, że organizatorzy zmarnowali szanse na promocję konsoli i jej sprzedaż
@ Norm
Wielka, szkoda, że cię nie było. Oj wielka :)
-
Gość: czarownica-z-eastwick, 57.90.36.*
2010/02/08 13:03:37
Bardzo fajna i ciekawa recenzja imprezy.
A 'gwiazdy'..faktycznie, szkoda słów..
Pozdrowienia!
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja