Blog > Komentarze do wpisu
Szybki komentarz - akcja "nie przerabiam, nie kradnę"

W sumie to te całe zamieszanie z nową akcją Microsoftu pod tytułem "nie przerabiam, nie kradnę" w ogóle nie powinna mnie obchodzić bo jestem  szczęśliwym posiadaczem konsoli Playstation 3 i nie wyobrażam sobie, żeby za granie w multiplayera w grę Need for Speed: Shift płacić jakiś śmieszny abonament żeby móc z tego skorzystać.
No, ale tak po prawcie to nóż w kieszeni się otwiera gdy o tym wszystkim czytam.
Sprawa wygląda według Microsoftu następująco:
-Konsola Microsoftu XBox 360 da się przerabiać w taki oto sposób, że da się grać w pirackie gry.
-Z tego powodu ilość gier, które sprzedają się na tą konsole jest nie satysfakcjonujący
-Jeśli Microsoft jest nie usatysfakcjonowany, to swojej płatnej usługi Live nie zamierza wprowadzać w Polsce bo jest to nie opłacalne
-Winni są gracze, którzy przerabiają konsole więc nie powinni się dziwić , że Microsoft olewa Polskę i posiadaczy tej konsoli.
Po prostu kwadratura koła. Dopóki gracze w Polsce nie zapewnią odpowiedniego poziomu sprzedaży to niech nie spodziewają się jakiegoś specjalnego traktowania naszego kraju przez producenta Xboxa.

Xbox


Jedno jest pewne. Nikt w całej tej sytuacji nie jest tak winny jak ci źli posiadacze przerobionych konsol. Co powinni zrobić ci którzy konsoli nie przerobili? Może zamiast jednej kopii gry powinni kupować dwa egzemplarze ? No, ale spójrzmy dokładnie całej sprawie.

Od dwóch lat Microsoft wydaje jakieś oświadczenia, że zamierza wprowadzić usługę Live w Polsce, ale że to jest dość skomplikowany proces logistycznym więc potrzebują trochę czasu, żeby cała operacje przeprowadzić. Dziwne, że podczas tych wszystkich oświadczeń ani słowem nikt nic nie powiedział na temat problemu przerabianych konsol. Ten problem pojawił się dopiero w 2010 roku ? Dopiero teraz gdy pomimo obietnic, że w roku 2009 usługa Live się pojawi, wypływa sprawa, że winni są gracze, a nie Microsoft.

 

Xbox 360

Moim zdaniem winny jest Microsoft, bo po prostu wypuścił kiepski produkt.
Bo to jest taka prosta logika, gry są drogie więc ludzie piracą bo ich nie stać.
Wcale to nie jest tak! Zgadzam się, że nie każdego stać na nową grę z Empiku[o tym sklepie jeszcze później], która kosztuje 230 zł. Ale jak gracz dobrze się zakręci to może kupić tą samą grę za 70 zł taniej [nówka sztuka] a nawet za 130 zł taniej jeśli ta gra jest używana.

Po drugie. Chyba ktoś popełnił błąd wypuszczając konsole, którą da się w prosty sposób przerobić i tym samym otworzył furtkę do piractwa. Da się wypuścić konsole odporną na ten problem. Taką konsolą jest PS3.

Co lepsze. Jakby nie patrzeć najtańszy Xbox 360 kosztuje 600 zł a najdroższa i najtańsza PS3 kosztuje 1300 zł. No i co okazuje się? No najlepiej sprzedającą się konsolą w Polsce według sieci sklepów Empik jest właśnie PS3. W pierwszej trójce najlepiej sprzedających konsol nie ma produktu Microsoftu. Chyba jest coś nie tak.

Zaczyna mi tu coś nie pasować. To jak to jest w tym kraju ? No niby z jednej strony bieda panuje w takim wymiarze, że ludzie kupują tańszą konsole i jeszcze ta bieda zmusza ich do przerabiania konsol, żeby grać w pirackie gry. A z drugiej strony najlepiej sprzedającą się konsolą w 2009 według sieci Empik była najdroższa bez możliwości jakichkolwiek przeróbek konsola Playstation 3 ? No bo najprostszym wytłumaczeniem piractwa jest niezamożność społeczeństwa. A tu taka niespodzianka w wynikach sprzedaży konsol w Polsce.

 

Playstation 3

Microsoft tłumaczy się, że ich polityka wobec Polski wynika tylko i wyłącznie z piractwa panującego w kraju nad Wisłą. Sony Polska też może narzekać, że u nas taka bieda, że nikogo nie stać na kupno PS3. Różnica polega na tym, że w roku 2009 było widać prawdziwą ofensywą Sony w Polsce. Pojawiły się lepsze/gorsze tłumaczenia polskich gier. Pojawiło się polskie menu w konsoli. Wiele ciekawych promocji. Generalnie producent Playstation dmucha i chucha na polskiego gracza, choć też by mogli powiedzieć, że dopóki polscy obywatele nie zaczną kupować satysfakcjonującej ilości tej konsoli to oni palcem nie kiwną. No, ale tak nie zrobili. A może śladem Microsoftu powinni ?

Najśmieszniejsze w tej całej sprawie jest to, że tej całej usługi Live nie powinno być. Moim zdaniem to jakieś nie porozumienie. Płacić dodatkową kasę za to żeby można było sobie pograć z kolegą przez sieć.

Oprócz tego, że tej usługi nie powinno być to jeszcze biedni polscy gracze domagają się, żeby ta usługa ruszyła w Polsce, żeby mogli wreszcie ją zakupić i zacząć grać. A tu Microsoft jak na złość nie chce tego wprowadzić. A z drugiej strony na swojej Playstation 3 mam usługę "Store". Jak wiadomo za dodatkową zawartość znajdującą się w tym sklepie trzeba płacić kartą kredytową. Wiadomo, że jeszcze karty kredytowe nie są tak popularne w Polsce jakby to chciało Sony albo inaczej mówiąc nie ma ich tyle co w innych rozwiniętych krajach Europy. To co robi Sony Polska ? Blokuje usługę Store w naszym kraju z powodu niesatysfakcjonującej ilości kart kredytowych? Nie! Wprowadza karty zdrapki dla tych, którzy nie korzystają z kart kredytowych. No, ale może Sony śladami Microsoftu powinni usługę Store zablokować i czekać na komunikat Ministra Finansów o ilości kart kredytowych w Polsce. A jednak tak nie zrobili.  
A jeszcze jedno. Sony Playstation 2 też da się w łatwy sposób przerobić. Czy Sony Polska z tego powodu nie wspiera tej platformy w Polsce ? Bo mi się wydaje, że wspiera. Chociaż może powinna wziąć przykład z Microsoftu.

Playstation 2


Generalnie jak się chce to można! Można wypuścić konsole, której nie da się przerobić i jak się chce to można dbać i rozpieszczać polskiego użytkownika na wszelkie sposoby. No, ale trzeba chcieć.
Najłatwiej wszystko zwalić na piractwo. Wypuścić komunikat, że wszystkiemu winni są gracze a my to byśmy bardzo chcieli, ale przez te całe piractwo mamy związane rączki. Nie popieram piractwa, jestem jemu bardzo przeciwny. No, ale czy problem przerabianych konsol to domena naszego kraju? Czy z Torrenta to tylko w Polsce się korzysta ? Czy to w naszym kraju powstała "Partia Piratów", która dostała się do europejskiego parlamentu? No i mam pytanie, czy w Szwecji też nie ma usługi Live? W Indiach też pewnie nikt jeszcze nie wpadł na pomysł przerobienia konsoli i dlatego ta cała usługa Live tam jest. Czy naprawdę w Anglii czy też w USA nie przerabia się konsol Microsoftu? Bo moim zdaniem tak!

No, ale jak nie ma się jak wytłumaczyć z obietnic to trzeba znaleźć winnego. Niech Microsoft zacznie od Siebie a potem niech wymaga od innych. Bo jak widać konkurencja walczy, a Microsoft sobie po prostu Polskę odpuścił i próbuje wszystko zwalić na piratów.

Ps.Posiadacze Playstation 3 pozdrawiają posiadaczy X Boxów 360 hasłem"Ale oco chodzi z tym Live'm?"

Ps2.Pozdrawiam też "geniusza", który tą całą akcję wymyślił.

Ps3.Pewnie geniusz z Sony Polska pozdrawia "geniusza" z Micrsoft hasłem "Chłopaki aby tak dalej. Bardzo ułatwiacie nam walkę o polskiego usatysfakcjonowanego ze swojej konsoli gracza"

czwartek, 14 stycznia 2010, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: shenmue, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/14 21:46:02
Świetne podsumowanie całej akcji :) Pozdrawiam
-
Gość: trotcantergallop, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/14 22:20:32
imho kiepskiej jakości dyskurs
-
Gość: Xenoproteina, *.pppoe.covernet.pl
2010/01/14 22:37:11
W większości się zgadzam, ale jest parę spraw, o których można nie wiedzieć będąc posiadaczem PS3 :).

"Pojawiły się lepsze/gorsze tłumaczenia polskich gier. Pojawiło się polskie menu w konsoli. Wiele ciekawych promocji. "

Z tytułów wydawanych przez Microsoft Polska nie tłumaczone jest tylko Halo z powodu licencji. Menu w Xboxie 360 po polsku jest już od jakiś 2-3 lat. W swoich tytułach obniżają często cenę sugerowaną.

"Płacić dodatkową kasę za to żeby można było sobie pograć z kolegą przez sieć."

Tutaj opisane jest dlaczego płacimy: ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=218342&n=18

"Nie! Wprowadza karty zdrapki dla tych, którzy nie korzystają z kart kredytowych. No, ale może Sony śladami Microsoftu powinni usługę Store zablokować i czekać na komunikat Ministra Finansów o ilości kart kredytowych w Polsce."

Ależ można na allegro kupić karty zdrapki na punkty MS i abonament. Blokują tylko karty, bo nie pokrywają się adresem z tym co wpisuje się na Xbox Live.
-
branza_gier
2010/01/14 23:14:45
@ Xenoproteina
Nie mam X-Boksa z jednego powodu. Bo nie wyobrażam sobie płacić jakiś abonamentów za jakąś usługę.
Mogę płacić abonament za Canal Plus bo wiem za co płace. Bo lobię oglądać mecze polskiej ligi.
"Ależ można na allegro kupić karty zdrapki na punkty MS i abonament. Blokują tylko karty, bo nie pokrywają się adresem z tym co wpisuje się na Xbox Live."
Powiem ci tak. Jeśli takie kombinowanie cię interesuje to twoja sprawa. Ja bym się wkurzył. To samo można powiedzieć o Itunes. Tylko, że po 20 latach ciężkiej pracy tego narodu chyba zasługujemy na inne traktowanie a nie na traktowanie jak za PRL. Wykombinować można wszystko, ale czy tak ma być i czy my musimy godzić się na takie coś ?
-
Gość: Jaszczur, *.adsl.inetia.pl
2010/01/15 00:12:21
Piractwo to taki chłopiec do bicia. Oczywiście piractwo jest złe, ale na pewno nie jest aż takim problemem.

Dlaczego Microsoft nie wycofa Windowsa 7 z Polski z powodu piractwa? Dużo ludzi w Polsce ma nielegalnego Windowsa. Dlaczego M$ nie powie: "Windows 7 będzie w Polsce niedostępny z powodu piractwa. Jak wzrośnie sprzedaż Visty to wprowadzimy W7"?

Zwalanie winy na piractwo to głupie gadanie. Powód mają jakiś inny, ale tak zawsze mogą się wykręcić. Spadnie piractwo o połowę to powiedzą, że to za mało. Spadnie o 75% to stwierdzą, że chcą spadku o 99%. Zawsze będą jacyś piraci których będzie można obwinić i nikt nie będzie mógł powiedzieć: "W naszym kraju nie ma piractwa".

Przypomina mi to czasy gdy kończyła się popularność Amigi. Niektórzy wydawcy porzucając rynek Amigi tłumaczyli swoje działanie piractwem. Oczywiście, że na Amidze było piractwo, ale nie większe niż na PC, na który gry wydawali. Ale coś trzeba było powiedzieć.
-
branza_gier
2010/01/15 00:38:33
@Jaszczur
Bardzo trafny komentarz.
Dziw bierze, że Microsoft nie wycofał się z Polski. Taki Google wycofuje się z Chin.
Piractwo to wymówka na wszystko. Szkoda, że Microsoft tak bardzo chce z niej korzystać.
A co do Amigi to masz w 100% racje.
-
Gość: Xenoproteina, *.pppoe.covernet.pl
2010/01/15 07:34:11
branza_gier Oczywiście, że się z tym zgadzam.

"Powiem ci tak. Jeśli takie kombinowanie cię interesuje to twoja sprawa. Ja bym się wkurzył. To samo można powiedzieć o Itunes. Tylko, że po 20 latach ciężkiej pracy tego narodu chyba zasługujemy na inne traktowanie a nie na traktowanie jak za PRL. Wykombinować można wszystko, ale czy tak ma być i czy my musimy godzić się na takie coś ?"
Oczywiście, że wolałbym sobie wpisać numer mojej karty i zapłacić, ale chodzi mi o to, że nie jest tak, że nie da się kupić niczego- da się tylko zamiast kupić karty trzeba na allegro kupić zdrapkę i oni wysyłają mailem kod :). Jest nawet przysłowie "Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma" jak na razie tylko zarejestrowani na USA użytkownicy mogą płacić kartą, bo przez Paypal nie blokują się karty kredytowe. Mi też nie jest z tym dobrze, że jestem traktowany nawet gorzej od Afryki, ale ja tu nic nie zdziałam. Mogę tylko zazdrościć posiadaczom PS3 lub je kupić ;).
-
Gość: sumix, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/01/15 08:19:02
Gdyby nas nie sprzedali w Jałcie to nie byłoby problemu :) ale skoro ich ojcowie to zrobili to niech nie płaczą tylko dostosują cenę do możliwości klienta. Czy piracić... bez mrugnięcia okiem, oczywiście! Cena gry czy 200 czy 1000 mnie nie wzrusza. Logika pirata jest prosta jeżeli cena 100 pln then cena = 7 pln. Polak nie może się legalnie zarejestrować w XBL, konieczne są sztuczki ;). Gry z trybem multiplayer po XBL są więc pozbawione pełnej funkcjonalności w spektrum pełnej legalności. Upośledzone wsparcie, upośledzone gry, upośledzony XBL... za to mamy przepłacać ? Dziękuje... wole bawić się starymi dobrymi metodami wymuszonymi przez sytuacje PRL, którą szczodrzy dziadkowie i ojcowie MSa nam podarowali.
-
Gość: zenek123, *.ssp.dialog.net.pl
2010/01/15 12:32:56
Hej MICROSYF , pierdolcie sie na ryj , tyle lat wypuszczaja bubla , kaza placic za live ( nie polskie ) a teraz co marudza bo za malo kasy maja HAHAHA , lepiej niech znowu cos ukradna ( tylko pewnie nie ma co ) to bedziecie miec kase .
-
Gość: marcin, *.cenega.pl
2010/01/15 13:11:13
przykro mi, same bzdury
-
Gość: Gam3r, 89.167.20.*
2010/01/15 13:37:27
MS na zlocie Fun Day w 2009 gadal o przerobkach i piractwie. Pozatym ze w Empiku konsole PS3 ida lepiej, wydaje mi sie ze to jest jakas sciema. O wiele taniej mozna kupic konsole przez Allegro a pewnie 360 tam jest kupowana
-
Gość: Gość, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/15 14:49:49
jest problem, używanych gier nie wolno sprzedawać ponieważ licencja którą kupujemy razem z grą jest licencją KOŃCOWĄ, co oznacza że nie mamy prawa jej odsprzedać
-
branza_gier
2010/01/15 15:47:42
@Gam3r
Na Allegro też o wiele taniej można kupić PS3. To nie jest tak, że przyszli konsumenci szerokim łukiem omijają Empiki.
@Marcin
Może i bzdury. Chciałbym pozdrowić całą firmę Cenega :)
@Zenek123
M$ chce żebyśmy ludzie kupowali orginały a sami nie potrafią doprowadzić do takiej sytuacji, żeby te oryginał poprawnie chodziły w Polsce. Coś tu jest nie tak.
@Sumix
Nie popieram piractwa!! Masz rację. Jak Microsoft chce, żeby gracze zachowywali się OK to niech zaczną od Siebie!!
@Xenoproteina
Twoim głosem jest twój portfel. Sprzedaj Xboxa i kup PS3 i ciesz się graniem na konsoli a nie kombinowaniem jak tu obejść to, że nie mieszka się w PL

Raz jeszcze pozdrawiam Cenege :)
-
Gość: Szczups, *.internetdsl.tpnet.pl
2010/01/15 15:57:07
Gość: marcin, gts-new.cenega.pl
przykro mi, same bzdury

A tak konkretnie to o co chodzi?

Tekst wydaje się sensowny. Tak wygląda rynek, że MS robi w konia swoich klientów. I nie on jeden.
-
Gość: Andrzej, *.adsl.inetia.pl
2010/01/15 17:34:12
Bardzo ładne podsumowanie tej przekłamanej akcji.
Postanowiono publicznie nazwać wszystkich polskich graczy złodziejami i zwalić na nich winę za brak wsparcia ze strony MS.
Prawda jest taka , że Xbox to konsola na której tylko i wyłącznie się zarabia. Gier nie robi MS , a niezależni developerzy. Wsparcie jest minimalne - ot usługa XBL w kilku krajach , a reszta niech obchodzi "zabezpieczenia" i rejestruje się na obcy kraj. W końcu MS na niczym nie traci , w dodatku nie muszą stawiać nowych serwerów w Polsce , czy RPA , bo ludzie z tych krajów zarejestrują się na UK , i po kłopocie.
-
Gość: trotcantergallop, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/15 17:53:35
@jaszczur bardzo nietrafny komentarz system operacyjny w tej chwili jest najczęściej kupowany wraz z komputerem, komputer najczęściej kupowany jest przez dorosłych, nie przez dzieci.

Co do Amigi nie był bym taki pewien pamiętam że za czasów amigi chodziło się do najbliższego sklepu komputerowego i kupowało po 40 dyskietek, coś jakby na wagę, bo nawet nie było pytania o to jakie się chce gry itp. Za to na gry z Pc nie były wtedy tak dostępne. Po niedługim czasie wszedł nośnik płyt CD który ponownie spowolnił rozwój piractwa, tak zresztą jak każdy nowy nośnik.. teraz tylko czekać na usługi streamowania gier z "chmury", wtedy żaden piracik czy to polaczek czy to żółtek będzie się musiał dostosować do tego że gry to luksus a nie towar potrzebny do życia.
-
Gość: Kerlik, *.adsl.inetia.pl
2010/01/16 02:03:52
Piwo bym postawił autorowi tego artykułu. Niestety osobiście go nie znam, także masz ode mnie wirtualną piątkę! V !!!
-
Gość: nefi, *.chello.pl
2010/01/18 00:19:42
Przez 2 ostatnie lata byłem posiadaczem xbox360 i zachwalalem go mimo braku live... Jednak miarka sie przebrala, to co Microsoft wyprawa przechodzi ludzkie pojecie! X'a sprzedalem i zainwestowalem troche w PC'ta, ale po przeczytaniu tego artykułu az sie chce kupic PS3 :D

pozdrawiam autora i podpisuje sie pod tym rekami i nogami
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2010/01/18 14:14:06
Cóż, trochę mi szkoda posiadaczy Xbox'ów, ale tak naprawdę Ich postawa niewiele różni się od postawy firmy Microsoft. Osobiście zamierzałem kupić Xbox'a, skończyło się tak iż zmodernizowałem swojego PC. Wyszło taniej, no i gry są o wiele tańsze, mam niczym nieskrępowany dostęp do serwerów multiplayer. Na PC jest dostępna masa DARMOWEGO oprogramowania więc nie ma potrzeby "PIRACENIA".
Nie bardzo też rozumiem narzekania na brak "usługi" live. Po zakupie jakiegokolwiek towaru (poza żywnością i towarami "zużywającymi się") mam 10 dni na zwrot zakupionego towaru jeśli nie satysfakcjonuje mnie on z jakiegoś powodu.
Gdyby sprzedaż Xbox'ów zaczęła spadać, Microsoft zrobiłby coś pozytywnego by odzyskać klientów. Można by jeszcze wiele napisać, ale Microsoft jest znane z polityki przerzucania odpowiedzialności za swoje potknięcia na innych, najczęściej Tych Którzy nic nie zawinili lub nie mających narzędzi do czynnej obrony przeciwko takim działaniom.
Bawcie się dobrze, Czarq.
-
branza_gier
2010/01/22 01:38:57
@Andrzej
Szkoda, że MS jest oburzony tym, że ludzie łamią prawo a nie widzą jak sami zmuszają swoich klientów do podawania nie prawdziwych danych.
@Kerlik
Piwo zawsze wypije w szczególności jeśli jest to połączone z rozmową na temat gier :)
@Nefi
Gdy decydowałem się na kupno konsoli to kwestia Live'a przekonała mnie do PS3. MAm płacić za granie przez sieć. No way!! Najlepszą kontrakcja to kupienie PS3. Ja nie popieram jakich kolwiek inwestycji w PC jeśli to ma być maszyna do grania.
@Czarq
Za rok i za dwa znowu zmodernizujesz pc a ja swojej ps3 nie i swojego pc również bo na nim nie gram.
Co do darmowego oprogramowania:
Na Open Officie próbowałem pisać prace mgr nie dało się
Mając Gimpa oszukiwałem się, że można to samo zrobić co w Photoshopie. Nie da się
Tylko Blender jest dobrym programem, który daje rade.
Co do zwrotu to masz 100% racji.
Ja uważam, że jedyna rzecz, która może zmobilizować MS to reakcja komisji europejskiej. Już do kilku nie wygodnych rzeczy ich zmusili i kilka dużych kar im wymierzyli.
-
2010/01/22 21:08:01
a mi ostatnio świta w głowie taka myśl, że cała akcja to zasłona dymna...
generalnie wprowadzanie usługi na prawie 5 lat po premierze konsoli a 2lata przed premierą nowej było by dość... dziwnym posunięciem... i nawet jeśli nastąpi przedefiniowanie iksa przez Natala, a przez to wydłużenie żywotności konsoli to wciąż uruchamianie tej usługi nie dało by MS wymiernych korzyści... a przecież obiecywali live'a w polsce.. więc trzeba było coś wymyśleć...

jeśli miałbym się zakładać to stawiałbym że polski live będzie, ale.... przy okazji następnej generacji konsol :)
-
Gość: , *.chello.pl
2010/06/22 04:10:45
dobry text-cała prawda
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja