Blog > Komentarze do wpisu
Jak tworzony jest Football Manager. Cześć druga

Część pierwsza

Znowu się posłużę przykładem bramkarza Legii Janka Muchy. Według ekspertów ten zawodnik już bardziej nie rozwinie się w tym klubie. Jak wygląda to w Football Managerze ? Po czym poznajesz, że jakiś zawodnik po prostu lepszy już nie będzie? Jak to jest skorelowane z systemem treningów w tej grze ?

-Ocena potencjału graczy to chyba najbardziej kontrowersyjna kwestia przy opracowywaniu Football Managera. PA (Potential Ability) zawodników może być stałe, lub losowe w w kilku przedziałach. Dla przykładu najlepsi młodzieżowcy Legii mają wartość "-7", a pozostali "-6".
W drużynie Legii wyraźnie widać obecnie kilku graczy, którzy od dłuższego czasu grają na tym samym poziomie i nie robią wyraźnych postępów w swojej grze (np. Miro Radović, Dixi Choto, Piotrek Giza itp). Wtedy wartość PA mają nieznacznie większą od CA, co w grze nie pozwoli na ich nierealistyczny rozwój umiejętności. Natomiast wśród zawodników, którzy mogą w znacznym stopniu poprawić swoje umiejętności widzę w pierwszej kolejności Kubę Rzeźniczaka, Maćka Rybusa, wspomnianego przez Ciebie Janka Muchę i młodych - Ariela Borysiuka, Michała Żyro, Artura Jędrzejczyka i Piotra Wasikowskiego. Oni od dłuższego czasu robią mniejsze (czyt. Borysiuk) lub większe (czyt. Rzeźniczak) postępy, które są zauważalne nawet przez postronnych widzów.

Mógłbyś wytłumaczyć czytelnikom jedną rzecz: dlaczego i z czego wynika to, że młodzi zawodnicy Legii są tak wysoko wyceniani? Ich wartości pieniężne idą w grube miliony a parametry i ich umiejętności w Football Managrze już tak dobre nie są. Młody Kosecki jest bardzo drogim napastnikiem a bramek w tej grze strzelać nie potrafi.

-To dotyczy wszystkich młodych zawodników w grze, twórcy gry doszli bowiem do wniosku, że trzeba zawyżyć cenę za utalentowanych juniorów, by nie można było ich kupić na początku za grosze.

Przyznasz, że trochę to dziwne i dodatkowo nie przekłada się na polską rzeczywistość. Nikt za młodego piłkarza Legii takiego jak np. Jedrzejczak nie dałby więcej niż za doświadczonego Radovica..

-Za "Rado" obecnie to chyba nikt by za wiele nie dał...

-Pozytywem jest to, że ceny zmieniają się w trakcie gry, jeżeli dany zawodnik prezentuje się słabo, to cena idzie w dół.

Football Manager


Gra wychodzi co roku i moim zdaniem coraz trudniej o jakąś innowację.  Podobny problem mają twórcy Fify oraz PES. Ostatnio w FM rozwinęła się bardzo psychologia oraz interakcja z piłkarzami. Czego ci brakuje najbardziej w statystykach Football Managera? Co powinno się jeszcze pojawić w tej grze żeby była jeszcze bardziej realna? A może są takie rzeczy, których brakuje, ale wprowadzić się ich nie da?
Może będzie to wskazówką, co powinno się pojawić w wersji  2011, oprócz nowego interfejsu graficznego..

-hmm..
-Przydałoby się rozwinąć opcję z klubami zaprzyjaźnionymi.

Jeśli tylko tyle, to gramy wręcz w idealną grę, prawda?

Nie uważam, żeby konieczne byłoby wprowadzanie nowych opcji. Lepiej niech twórcy gry z Sport InteractiveI Games dopracują to, co już jest.

A co powinni dopracować?

-Przykładowo irytuje mnie fakt wyrzucania z klubów prawdziwych ikon, legend zespołów. Taki Zanetti z Interu jest po sezonie wystawiany na listę transferową. Brakuje tzw. szacunku dla ludzi zasłużonych w klubie.

Racja. Np. względem Marcina Mięciela, który zapowiadał, że chce skończyć karierę piłkarską w Legii i zostać trenerem, aż się prosi możliwość zatrudnienia go w klubie z automatu.

Dokładnie. Doświadczeni zawodnicy powinni także ingerować w sprawy zespołu, nakręcać atmosferę w przerwie meczu w przypadku niekorzystnego wyniku. Powinno liczyć się ich doświadczenie.

Moim zdaniem jedna rzecz w Football Managerze bardzo źle odzwierciedla polską rzeczywistość. Chodzi mi mianowicie o finanse klubowe. Rzeczywistość jest taka, że polskie kluby rzadko zapewniają sobie awans do europejskich pucharów a w szczególności do Ligi Mistrzów. W grze jest to do zrealizowania pod warunkiem, że ktoś umie grać. Nie ważne ile pieniędzy się zarobi, jak duże miliony dostanie się za wygrane mecze w ramach europejskich rozgrywek, to zawsze gdy włącza się opcję "prośbę do zarządu" o zwiększenie wydatków transferowych w trakcie sezonu, w szczególności po udanej wiośnie, to w przerwie zimowej nie ma szans, żeby zarząd się zgodził. W rzeczywistości, gdyby Legia awansowała do Ligi Mistrzów, to w przerwie zimowej znalazły by się dodatkowe finanse na transfery. Wielu prezesów polskich klubów mówi, że pieniądze z europejskich pucharów zostaną przeznaczone na wzmocnienia składu. Czemu tak nie ma w Football Managerze? Z czego to wynika?

-To już raczej kwestia silnika gry, ja jako researcher opracowuję tylko prezesa klubu i ustawiam mu zasoby finansowe.

Football Manager


Szkoda, bo takie rozwiązanie na dzień dzisiejszy kompletnie nie odpowiada polskiej rzeczywistości.

Ale prawda jest taka, że u nas to prezesi tylko obiecują. Gdzie jest ten zapowiadany od kilku lat hit transferowy w Legii? W końcu jemy łyżeczką ;P

To samo tyczy się zamieszek na trybunach. Polscy kibice w Football Managerze są bardzo kulturalni i grzeczni. To też wynika z silnika gry?

Z tego co pamiętam, to Football Managerze w ogóle nie porusza tej kwestii...

Tak z ręką na sercu: o ile główny reasercher na Polskę obcina statystyki twojego autorstwa, bo za bardzo odbiegają od rzeczywistości? Wiem, że to dość częste, że kibice a zarazem reasercherzy chcą trochę w lepszym świetle niż w rzeczywistości przedstawić swoich ulubieńców.

-Moje atrybuty przechodzą bez zastrzeżeń, bo nie mam zwyczaju zawyżania profili graczy :D

Mam do Ciebie takie pytanie a zarazem prośbę. Czy mógłbyś stworzyć i udostępnić taktykę do Football Managera, która najbardziej odpowiada tej, którą stosuje trener Jan Urban w meczach ligowych?

Jasne. Nie ma problemu.

Z godniej z obietnicą, tutaj możecie ściągnąc taktykę jaką stosuje Jan Urban gdy prowadzi Legie Warszawe.

Mam nadzieje, że wywiad się podobał. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania, albo chciałby się czegoś jeszcze dowiedzieć na temat Football Managera niech pytania zostawia w komentarzach.

Ps. Chciałbym w tym miejscu podziekować "geniuszom" informatyki, którzy pracują przy blox.pl Pomysł, że notka może mieć nie więcej niż 16KB jest godny podziwu. Czy pisząc listy do przełożonych w sprawie podwyżki też jesteście ograniczeni do 16kB? Chyba nie...

środa, 16 grudnia 2009, branza_gier

Polecane wpisy

PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja