Blog > Komentarze do wpisu
Kayah i historia gier komputerowych.

Przywykłem do tego, ŻE możemy chwalić się wielkimi Polakami takimi jak: Mikołaj Kopernik, Tadeusz Kościuszko, czy też Maria Skłodowska-Curie. Będąc na półrocznym stypendium dowiedziałem się, że 3/4 ludzkości ma polskie korzenie. To, na co ostatnio trafiłem, jest dla mnie sporą niespodzianką i ogromnym zaskoczeniem. Muszę jednak zaznaczyć, że sprawa, choć ciekawa, jest mocno zagadkowa. Wczoraj, kiedy pisałem pracę mgr, moja dziewczyna zaskoczyła mnie takim zdaniem "Wiesz, że ojciec Kayah stworzył grę Pong".

Ależ mnie to zszokowało. Zacząłem dopytywać się o szczegóły i okazało się, że Kayah w ostatnio numerze Zwierciadła udzieliła wywiadu, w którym możemy przeczytać: " ....Tylko że dla ojca powrót do kraju był fatalny w skutkach. Jest wynalazcą i elektronikiem. Autorem tej pierwszej słynnej gry telewizyjnej Ping-Pong."

 

Pong

Wow! Czy to możliwe, że Polak był autorem jednej z pierwszych gier jakie ujrzała ludzkość? Przecież "Ping-Pong" była tak ważną grą jak wynalezienie koła. Zacząłem drążyć temat, bo nie chciało mi się w to wszystko wierzyć. Po wywróceniu internetu na drugą stronę, doszedłem do wniosku, że sprawa jest trochę zagadkowa. Po pierwsze nie udało mi się ustalić jak ojciec Kayah się nazywał. Nie do końca wiadomo także o jaką grę chodzi. Czy o Tennis for Two czy też o Ponga? W wywiadzie jest napisane "tej pierwszej  słynnej gry..." Poza tym nie udało mi się znaleźć choćby jednego śladu, jednego zdania, które mogłoby świadczyć, że jakiś mieszkaniec nadwiślańskiego kraju może mieć z tym cokolwiek wspólnego. Możliwe, że Kayah pomyliła się albo ktoś pomylił się w redakcji Zwierciadła. Nie chce mi się wierzyć, żeby tak istotny dla historii gier komputerowych fakt był przemilczany w internecie. Może doszło do jakiegoś nieporozumienia? Niestety nie mam możliwości napisania maila do Kayah i zapytania: "Kayah jak to było dokładnie z twoim ojcem i grą ping-pong"?

 

Kayah

 

A może Wy coś wiecie na ten temat? Może ktoś ma jakiegoś starego Bajtka, w którym jest wzmianka o tym? Może to szukanie sensacji, ale gdyby to wszystko okazało się prawdą to jest to naprawdę powód do dumy: Polak, ojciec słynnej wokalistki Kayah miał bardzo istotny wkład w światowy rozwój gier wideo.

środa, 07 października 2009, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
mis_iu
2009/10/09 13:09:39
Bardzo ciekawa sprawa - trzeba przyznać, ale podejrzewam, że Pani Kayah - i nie piszę tego z uszczypliwością - chyba coś się, hmmm... popierniczyło w tej kwestii ;D.
-
branza_gier
2009/10/09 13:22:20
Ja też tak myślę bo zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Niestety nie mam możliwości skontaktowania się z nią :(
-
Gość: szczupy, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/10/09 16:35:29
A udało się znaleźć info o innej osobie, która twierdzi, że to napisała? Ktoś powinien się czymś takim chwalić...

Ciekawa sprawa.
-
branza_gier
2009/10/09 16:47:27
Ja sam nie do końca wiem czy chodzi o grę Tennis for Two czy też o grę Pong.
Nie ma jak rzucić takiego newsa i radź sobie sam.
-
Gość: tc, *.static.hnet.pl
2009/11/08 08:07:06
Znalazłem tyle na temat Ponga, że : Na przełomie lat pięćdziesiątych oraz sześćdziesiątych Ralph H. Bae (...) skonstruował pierwszą na świecie grę, która umożliwiała bezpośrednią interakcję użytkownika z tym co się działo na ekranie, a wcześniej na matrycy oscylatora, tą grą jest znany chyba każdemu fanowi gier -Pong" - źródło to konsoleum.pl
-
branza_gier
2009/11/08 16:20:31
Ja też przejrzałem internet na drugą stronę i nie znalazłem, żadnego polskiego śladu mówiącego to, że zdanie wypowiedziane przez Kayah może być prawdziwe. Napisałem maila do managerki Kayah z prośbą o wyjaśnienie, ale do tej pory nie dostałem żadnej odpowiedzi :(
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja