Blog > Komentarze do wpisu
Kryzys w Polsce

Wszędzie słyszymy o "światowym kryzysie". Największe firmy developerskie na świecie przyznają się do zwolnień oraz do tego, że w jakiś sposób dotknął ich "światowy kryzys". Gdy na "zachodzie" są cancelowane kolejne projekty, u nas wszystko przedstawia się w odwrotnym świetle i wmawia się ,że w kraju nad Wisła wszystko jest w jak najlepszy porządku. Czyżby?

 

Kryzys na świecie


Ostatnio doszły mnie suchy, że jedna z polskich firm produkująca gry komputerowe popadła w straszne problemy i jak kilka lat temu zatrudniała mnóstwo osób, teraz została tylko garstka pracowników. Nie chcę świadomie podawać nazwy tej firmy, ale podpowiem, że dla nie których na GameCornerze ta firma mocno kojarzy się z kioskami. Za ten stan rzeczy miała odpowiadać firma Empik. Ponieważ bardzo zwlekała z płaceniem za sprzedany towar. Pomyślałem sobie, że to wolne żarty i jest to nie możliwe. Pewnie bym nadal tak myślał gdyby dzisiaj w moje ręce nie wpadła gazeta "Dziennik" [artykuł] w której możemy wyczytać, że firma, która istnieje od 60 lat i posiadająca 140 salonów w całym kraju potrafi nie płacić od 8 do 10 miesięcy. Co prawdy w tym artykule mówi się o zaległościach wobec wydawców książek oraz producentów płyt muzycznych, ale nie wydaje mi się, żeby ta firma w jakiś lepszy sposób traktowała dystrybutorów gier oraz producentów.

Salon empik


Ktoś pomyśli czy Empik jest tak istotny graczem na rynku sprzedaży gier komputerowych w Polsce? Ja odpowiem, że bardzo istotnym i dodatkowo największych. Popatrzmy na fakty. Empik posiada 140 salonów w Polsce w których sprzedaje się gry komputerowe na wszystkie platformy. MediaMarkt to tylko około 29 sklepów, a Saturn posiada w Polsce tylko 14 takich punktów na terenie całego kraju. Do tego dochodzą drobne sklepy oferujące wymianę lub kupno gier, ale one mają moim zdaniem bardzo znikomy udział w rynku. Te liczby mogą uświadomić jak wielkim dystrybutorem gier jest Empik. Ktoś może powiedzieć, ale przecież są jeszcze sklepy internetowe nakierowane na gry komputerowe takie jak gram.pl oraz cenega.pl. Ok, są takie firmy, ale chciałbym zauważyć, że tytuły w tych sklepach w większości przypadków nie dublują się. Jeśli coś można kupić w jednym to raczej w tym drugim tego nie kupimy. W Empiku, Saturnie oraz w MediaMarkcie tego problemu nie ma. Merlin.pl jest bardzo, ale to bardzo nastawiony na wszystko tylko nie na gry. Jeszcze jeśli chodzi o sprzedaż internetową to nie wiem jak wy, ale ja nie jestem jej wielkim fanem. Ceny są konkurencyjne, ale gdy doliczymy koszty przesyłki oraz czas oczekiwania to już wtedy nie jest, aż tak fajne. Wolę dopłacić te 15 złoty, ale mieć grę od razu. Oczywiście największe sklepy internetowe oferują odbiór osobisty, ale dotyczy to tylko kilku największych miast. Jak widać, Empik ma pozycje dominującą na rynku polskim.

 

Media Markt


Czy kłopoty Empiku mogą się przełożyć na polski rynek gier? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Bo jeśli taka firma ma problemy to dosyć dziwne byłoby oczekiwanie tego, żeby inne firmy takie jak MediaMarkt oraz Saturn nie miałyby problemów finansowych. Nie którzy mogą powiedzieć, że problemy firmy kioskowej nie będą mieć wpływu na resztę wielkich graczy na rynku polskiego game devu. Nie byłbym tego taki pewien. Warto zajrzeć do oficjalnych wyników sprzedaży nie których hitów z ostatnich lat i popatrzeć na proporcje wyników sprzedaży danej gry w Polsce oraz na "Zachodzie". Niestety jeśli jedna firma nie płaci to druga musi szukać oszczędności i kombinować kasę na dany projekt oraz na zatrudnienie. Więc jeśli łańcuch finansowy na samej górze jest uszkodzony to można sobie wyobrazić jak to się przekłada na resztę przewodu pokarmowego.

 

Tania gra kiosk


Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Jeśli u nas są problemy z płatnościami to można oczekiwać, że na "Zachodzie" jest lepiej ? Raczej nie. Wszystkie oficjalne dane ekonomiczne bardziej wskazują na to, że w naszym kraju to jest eldorado a u innych jest prawdziwy dramat. A to też pewnie przekłada się na kondycję polskich firm produkujących gry, które przez "wielkość naszego rynku" są zmuszone do skupienia się na rynkach zagranicznych.

Ten artykuł to idealne miejsce dla wszystkich ludzi, którzy lubią się podpisać pod hasłem "dystrybucja cyfrowa to jest przyszłość". Na pewno jest to jakieś rozwiązanie, ale nie na dzisiejszą sytuację. Ten model dystrybucji jest dopiero w powijakach i wiele jeszcze wody w Wiśle upłynie za nim, dystrybutorzy oraz producenci będą mogli stwierdzić, że kłopoty takiego giganta jak Empik nas nie dotyczą go, bo głównie nasze gry sprzedajemy poprzez dystrybucje cyfrową. Tak od siebie dodam, że nie do końca wierzę, że to będzie przyszłość, ale to temat na oddzielny artykuł.

 

CD


Jaki z tego wniosek? Po pierwsze niech ten kryzys jak najszybciej się skończy. Bo nasz rynek game devu jest bardzo mały i nie potrzebne jest nam jakieś kolejne bankructwo nawet jeśli to miała by być firma, która nie robi gier najwyższych not. Po drugie wielka szkoda by była gdyby w tym pięknym kraju zaprzestano robienia gier z powodu kryzysu. Problemy jednej firmy w pewien sposób przekłada się na problemy innej działającej w tej samej branży. Po trzecie miej pieniędzy na rynku będzie się przekładać na jakość gier powstających w tym kraju. Po czwarte niech firmy, które zalegają z pieniędzmi uregulują swoje zobowiązania a na pewno wszystko wróci do normy i będziemy mogli częściej mówić o bardzo dobrych grach "made in Poland", które podbijają cały świat. A to na pewno i mi i wam to sprawi wiele przyjemności i satysfakcji.

 

nagrody

środa, 15 lipca 2009, branza_gier

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Piotrek, *.chello.pl
2009/07/15 20:22:49
Upadek Empiku ani troche by nie zmienil sytuacji. Zdarzenie to nie mialoby to zadnego wplywu na rynek gamedev. Zarobiona kwota ze sprzedazy 90% gier w Polsce jest bliska zeru - to ochlapy a nie pieniadze. Empik spokojnie moglby pasc, nie boj sie :)
-
Gość: Piotrek, *.chello.pl
2009/07/15 20:29:27
Tj. mialem na mysli, ze dla ogromnej wiekszosci polskich firm informacja, ze w Polsce nie sprzeda sie zadnego egzemplarza ich gry, w zadnym wypadku nie zmieni ich planow wydawniczych.
-
Gość: lion, *.merinet.pl
2009/07/15 23:33:23
Dobry artykuł, nawet kilkaset tysięcy zamrożone na ok 8-10miesięcy to problem nawet dla dużych spółek, a szkoda tracić kasę na Faktoring + rodzaj projektu = kryzys
-
branza_gier
2009/07/15 23:36:44
Nawet najwięksi gracze na rynku muszą się liczyć z Empikiem. Wydając kolejne płatne patche liczy się, że kaska trafi w terminie. A w tym wypadku tak nie jest :(
-
2009/07/16 09:57:16
niektórych piszemy razem :)
PS3 Trophy Hunters: trofea, poradniki do gier na PlayStation 3 po Polsku
redakcja